YÖN KOLEJİ’NE ‘EN İYİ MAKİNE’ ÖDÜLÜ

Yön Koleji’nin öğrencileri muhteşem bir başarıya daha imza attı. ‘Suyun YÖN’ü takımı, 4 şehirden 14 farklı takımın bulunduğu FIRST LEGO League Jr. yarışmasında, kirli sudaki maddeleri ayrıştırarak temiz suyu depo edip evlere aktarılmasını sağlayan bir proje ile ‘En İyi Makine Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Yön Koleji’nin bilimcileri isimlerini muhteşem bir başarıya altın harflerle yazdırdı. Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ FIRST LEGO League Jr. yarışmasına 4 şehirden 14 farklı takım katıldı. Yön Koleji’nde 3 ve 4’üncü sınıfa giden altı öğrencinin oluşturduğu Suyun YÖN’ü takımı, doğadaki temiz su döngüsünü anlattıkları projeleriyle ‘En İyi Makine Ödülü’ne değer görüldü. Takıma ödül kazandıran proje ile kirli sudaki maddeler ayrıştırılarak temiz su depo ediliyor, ardından evlere aktarılıyor.

Temiz su için 3 robot tasarladılar

Suyun YÖN’ü takımı üyeleri 2017-2018 dönemi boyunca bu projeyle ilgili çalıştılar. Konuya ilk olarak su döngüsünü araştırmakla başlayan bilimcilerin ilk araştırdıkları soru “Su nereden geliyor?” oldu. Takım üyeleri sonra suyun nasıl temizlendiğini araştırarak bir su arıtma tesisi kurmaya karar verdiler. Su arıtma tesisi için de 3 tane robot tasarladılar. Bu robotlardan biri, kirli sudaki maddeleri ayrıştırıp atık deposunda topluyor, ardından da bunları atık deposunda enerjiye çeviriyor. İkinci robot temiz suyu alıyor, arıtma işlemi yapan üçüncü robota yolluyor. Sonra da temiz su üçüncü robotun deposunda birikiyor. Biriken su ise boru sistemiyle evlere aktarılıyor.

Gerçek hayatta uygulanabilir

Çocukların dikkatini çeken diğer bir nokta her tesiste bir gözlem evi olması oldu. Böylece doğa su döngüsünü mühendislik bilgisi ile harmanlayan çocuklar, gerçek hayatta uygulanabilirliği olan bir su arıtma sistemi ve sürdürülebilir enerji sistemi kurdular.

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Anadolu’da Çiftçilerle Omuz Omuza

ETi Burçak ve WWF-Türkiye “Toprak Gönüllüleri” Tarım Topraklarını İyileştirmek İçin Anadolu’da Çiftçilerle Omuz Omuza Çalışacak! …