YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLADI

Üç aylık yaz tatilinin ardından bugün ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde okullarda ilk ders zili çaldı.
17 milyon 749 bin 876 öğrenci ve 1 milyon 75 bin 196 öğretmen 2018-2019 eğitim-öğretim yılına ‘merhaba’ dedi. Okullarda birinci dönem 18 Ocak’ta tamamlanacak. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat arasında yapılacak. İkinci yarı yıl 4 Şubat’ta başlayacak ve 14 Haziran’da son ders zili çalacak.

İKİ KENTTE ULAŞIM ÜCRETSİZ: Eğitim yılının ilk gününde İstanbul ve Adana’da toplu taşıma ücretsiz. İstanbul’da 06.00 ile 14.00 saatleri arasında toplu taşımada ücret talep edilmiyor. Adana’da ise kent içi trafiğinde yoğunluğu azaltmak amacıyla öğrenciler ve velilere ücretsiz toplu taşıma hizmeti veriyor.

142 MİLYON DERS KİTABI SIRALARDA: Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verilerine göre tüm düzeylerdeki öğrencilerin ders kitapları okullara ulaştırıldı. Buna göre 141 milyon 722 bin 460 ders kitabı eğitim kurumlarına dağıtıldı.

BİRİNCİ SINIFLARA GÖZ TARAMASI: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı açıklamaya göre, okula yeni başlayan 1 milyon 250 bin öğrenciye göz taraması yapılacak.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Levent Yazıcı’nın 2018-2019 eğitim öğretim yılı mesajı yayınladı. Yazıcı’nın mesajından başlıklar şöyle:

Gelişen ve değişen çağa ayak uydurmak, milli ve yerli unsurlarla birlikte evrensel olarak söz sahibi olabilmek için kalkınma odaklı bütün milletlerin en önemli yol haritası eğitimden geçer. Dolayısıyla yeni eğitim-öğretim yılının açılışıyla esasında büyük başarılara imza atacak bir milletin yetiştirilmesine atılan yeni bir adıma iştirak ediyoruz. İleriye dönük atılacak adımların ilki ve en önemlisi başlangıçtır ve her başlangıç bir özgürlüktür. Bu özgürlük alanını, okul-aile ve öğrenci işbirliğini kurgulamak ve kendi tarihimizin başkahramanı olma fırsatını yakalamak olarak okumalıyız.

Kıymetli Velilerimiz;

Eğitim hem çok yönlü ilerleyen hem de birçok faktörü etkileyen kapsamlı bir süreçtir. Bu süreçte çocuklarımız için evdeki aileleri olarak sizler, okuldaki aileleri olarak bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak adına bu eğitim-öğretim yılında da yepyeni bir başlangıç yapıyoruz. Başlangıcını yaptığımız bu süreçte “hepimiz” olabilmek için, işbirliğimizle tek bir çocuğumuzu dahi geride bırakmadan, gerektiği zaman acılarımızı paylaşarak; her çocuğumuzun hayatında kendi mutluluğunu yaratmasına vesile olmak ve bu mutluluğu çoğaltmak için hep birlikte çalışmaya başlamanın heyecanını paylaşıyoruz.

Sevgili öğrencilerim;

Yaz tatilinin ardından adım attığınız eğitim öğretim yılı başlangıcında sizlerle beraber yürümek ve her ne şekilde ihtiyaç hissederseniz yanınızda olmak için buradayız. Siz bizim en büyük umudumuz, hem bugünlerin, hem yarınların kahramanlarınız. Kahraman olmak zordur, o yüzden en önemli görevimiz çalışmaktır. Vatanımız için, müreffeh yarınlarımız için çalışmalı ve mutluluğumuzu birlikte inşa etmeliyiz. Bu süreçte inandığımız değerlerden, hayallerden ve ideallerimizden taviz vermeden çalışmalıyız. Çok hayal kurmalıyız, ufkumuzu geniş tutmalıyız. Unutmayalım ki bugünün gerçekleri, dünün hayalleridir. Düşünün, arayışta olun, çalışın, keşfedin, uygulayın ve her zaman çok yönlü olarak kendinizi geliştirecek her ne varsa istekli olun. Başarının en önemli anahtarı vazgeçmemek ve sürekli yeni yollar keşfetmeye çalışmaktır. Keşfedeceğiniz yollara ışık tutmaya her zaman hazırız. Pırıl pırıl gözlerinizden öperim.

Bu duygularla, heyecanımızı paylaşan eğitim ailemizin her bir ferdiyle birlikte 2018-2019 eğitim öğretim yılının sağlık, mutluluk ve huzurla çalışacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …