YEDİ BÖLGEYE YEDİ TANE UYUŞTURUCUYA KARŞI REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILACAK

(Öğretmenim Dergisi / Özel – İstanbul)  Ülkemizde gençlerimizin çocuklarımızın uyuşturucudan ölmemeleri, sokaklarda hayatlarını heba etmemeleri için kurulan UMFED (UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE FEDERASYONU) ülkemizde tüm illerde örgütlenme çalışmalarına hız verdi.

Konu ile ilgili olarak Öğretmenim Dergisi’ne ulaştırılan Başkan Yusuf Budak’ın görüşleri şöyle:

-“Dünyanın kanayan yarası olan uyuşturucu ile mücadele konusunda 2020 yılında 7 kişi ile çıktığımız bu yolda şimdi binler olarak devam etmekteyiz. 2020 yılında Toplumsal uyuşturucu ile mücadele derneğini ( TUMED ) kurarken halkımızın uyuşturucu illetinden gördüğü zulüm karşısında sessiz kalması bizi bu konuda rahatsız etmiştir buna istinaden bizde bu kutsal mücadeleye başladık 2022 yılında fikriyatı bizimle aynı olan halkını vatanını seven maddeye değil hayata bağlan sloganıyla 5 dernek ile beraber uyuşturucu ile mücadele federasyonunu kurduk. Yapılan ARGE çalışmaları sonucunda bağımlı kardeşlerimizin tedavileri konusunda rehabilitasyon merkezleri oluşturmak için  7 bölgeye  7 tane rehabilitasyon merkezi açma çalışmalarına başladık.

             Ülkemizde gençlerimizin çocuklarımızın uyuşturucudan ölmemeleri, sokaklarda hayatlarını heba etmemeleri için ülkemizdeki tüm aile bireylerinin anne ve babaların  bizlerle beraber mücadele etmeleri destek vermeleri gerekmektedir.

             Uyuşturucu ile mücadele federasyonu(UMFED) son zamanlarda toplumumuzda ve okullarımızda sıkça rastladığımız uyuşturucu konusu üzerine Bir maddenin uyuşturucu madde sayılıp sayılmayacağı söz konusu olduğunda kişide alışkanlık yaratması önemli kriterlerden biri olmaktadır.

              Ayrıca o maddenin uyarıcı, keyif verici, hayal doğurucu, tahrik ve sarhoş edici olup olmadığına, insan irade ve muhakemesini ortadan kaldırıp kaldırmadığına da bakılarak karar verilmektedir.

 

                        UYUŞTURUCU MADDE KİŞİDE İKİ TÜR BAĞIMLILIK YAPAR

           Uyuşturucu maddelere karşı kişide iki tür bağımlılık gelişebilir. Bunlardan ilki: “fiziksel bağımlılık” diğeri ise “psikolojik bağımlılıktır”. Uyuşturucu maddeler ya da narkotikler, farmakolojik özellikleri nedeniyle merkezi sinir sisteminde bir uyuşukluk meydana getiren birçoğu ağrı giderici, kişide ruhsal ve fiziksel bağımlılık oluşturan maddelerdir.

            Bunlardan en önemlileri; afyon, morfin eroin, esrar, marihuana, kokain, amfetaminler, sedatifler, hipnotikler ile yapıştırıcı ve çözücülerdir. Tüm dünyada uyuşturucu-uyarıcı maddelerin kullanımı ve alışkanlığının arttığı hakkındaki genel kanıyı, var olan istatistikler de desteklemektedir.

           Uyuşturucu kullanımında en tehlikeli yaşlar 12-17 arasıdır ve 17-25 yaş arasında bağımlı sayısı daha da artmaktadır. Madde kullanımıyla ilgili olarak; cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, kişilik, okul başarısı, aile, sigara ve alkol, maddelerin elde edilebilirliği, arkadaş etkisi ve yaş faktörlerinin etkili olduğu sayılabilir”

           UMFED adına kurumsal iletişim organizatörü Meryem Yaman da şunları söyledi:

-“UMFED kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşudur toplumun tüm kesimlerine hitap eder. Sosyal medya günümüzde önemli bir etkileşim alanı biz de gerektiği yerlerde gerektiği şekilde iletişim ve bilgilendirme amaçlı kullanıyoruz.

Maalesef yasalarla verilen cezalar çok fazla caydırıcı olamıyor zaten bağımlı olan kişi düşünme ya da idrakta zorluklar yaşadığı için etkili olamayabiliyor. Tabii ki Bakanlıklarla ve ilgili birimlerle ilişkiler kurulmuş ve süreç içinde iletişim içinde olunacaktır

En küçük Toplum birimi olarak Aileyi baz aldığımızda ,aile kalabalıklaştığında ,maddi yükümlülükler ve sorumluluklar arttığında doğal olarak bireyler arasında iletişim kopukluğu ve ilgisizlik oluşmakta ,bunun sonucunda bireyler duygusal boşluklar  yaşamakta arayışlar içine girmekte. Bu noktada kötü alışkanlıklar ve kötü arkadaşlar edinilmektedir.

Bu nedenle işimiz oldukça zor. Aileler ve eğitimciler bize destek olmalı.”

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …