YAZ TATİLİNDE OKUNABİLECEK 10 KİTAP

Yaz tatili geldi. Bu üç aylık dönem, kitap okumak için de eşsiz bir fırsat anlamına geliyor. İngiltere’nin önde gelen eğitim dergilerinden TES, liseyi bitirmeden okunması gereken eserleri seçti.

İngiltere’nin saygın eğitim dergisi TES, öğrencilerin liseyi bitirmeden okuması gereken 10 kitabı derledi. Hazır yaz tatili başlamışken bolca zamanınız olacak. İşte o 10 eser.

1- 1984 / GEORGE ORWELL
Çok az eser, dünyanın tüylerini bu kadar diken diken etmiştir. George Orwell’in sürükleyici üslubu, olay örgüsü ve gelecek için korkutucu öngörüleri okuyucuya sıra dışı bir deneyim sunuyor. Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden zorlu yıllarda 1949’da yayımlansa da, Orwell gelecekte ortaya çıkması endişe veren bir distopyayı bugün bile okunur kılabiliyor.

2- BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK / HARPER LEE
‘Bülbülü Öldürmek’, klasik modern Amerikan edebiyatının belki de en iyi bilinen romanı. Pulitzer Ödüllü Lee; ABD’nin güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği çocuk kahraman Scout Finch’in gözünden anlatıyor. Ayrımcılığa meydan okuyan ‘Bülbülü Öldürmek’, Lee’nin sade ve sürükleyici diliyle her gencin mutlaka okuması gerekenler arasında.

3- HAYVAN ÇİFTLİĞİ / GEORGE ORWELL
Orwell’in bir başka başyapıtı olan ‘Hayvan Çiftliği’, yazılmış en başarılı siyasi hicivlerden biri.1945’te yayımlanan ‘Hayvan Çiftliği’, birçok animasyon filmine ilham kaynağı da oldu.

4- SİNEKLERİN TANRISI / WILLIAM GOLDING
‘Sineklerin Tanrısı’, bir atom savaşı sırasında ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını anlatıyor. 1954’te yayımlanan roman sinemaya da uyarlandı. Golding, Sineklerin Tanrısı’nda insanın gerçekten ne olduğunu ve neler yapabileceğini gözler önüne seriyor.

5- FARELER VE İNSANLAR / JOHN STEINBECK
Amerikan edebiyatının önde gelen kalemlerinden John Steinbeck, Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülleri’nin sahibi. Yalın ve gerçekçi diliyle Steinbeck, uzun öyküsü Fareler ve İnsanlar’da okuyucusuna, hayatı boyunca unutmayacağı bir hikâye vadediyor.

6- HARRY POTTER SERİSİ / J.K. ROWLING
2000’lerin başında okuyucularıyla buluşan ‘Harry Potter’ alanındaki çıtayı; sıra dışı kurgusu, yarattığı evren ve Rowling’in rahat okunur sade üslubuyla, erişilmesi çok zor bir noktaya taşıdı. Bugün milyonlarca hayranıyla mutlaka okunması gerekenler arasında.

7- NOEL ŞARKISI / CHARLES DICKENS
‘Noel Şarkısı’ uzun bir hikâye görünümünde. Yaşlı muhasebeci Scrooge, bir Noel arifesinde eski dostu ve iş ortağı olan Marley’in hayaletiyle karşılaşır. Ardından hikâye gelişir.

8- ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR / J.D. SALINGER
Salinger’in tek romanı olan ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’, gençlik bunalımlarını en iyi gözlemleyen eserlerden biri olarak kabul görüyor. ABD’de, özellikle lisede edebiyat derslerinde adı sıkça geçiyor.

9- BÜYÜK UMUTLAR / CHARLES DICKENS
19’uncu yüzyıl romancılığına damgasını vuran Charles Dickens, ‘Büyük Umutlar’da köyünde acılı bir çocukluk yaşadıktan sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatıyor. Victoria Dönemi’nin başyapıtları arasında gösterilen roman, Dickens’ın da ustalık eserlerinden biri.

10- AŞK VE GURUR /JANE AUSTEN
İngiliz edebiyatının en bilinen aşk öykülerinden ‘Aşk ve Gurur’, bizi 18’inci yüzyıla götürüyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.