STRESİ AZALTMAK İÇİN YEDİ YÖNTEM

Öğretmensiniz ve yoğun kaygı veya depresyon mu yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. ABD’nin önde gelen eğitim içerikleri platformlarından ‘We Are Teachers’, bunun için yapabileceğiniz 7 yöntemi sıralıyor.

1 – DİĞER ÖĞRETMENLERLE BİRARAYA GELİN

Panikatağa yatkın bir kişiliğiniz mi var? Bu konuda tecrübeli bir çalışma arkadaşınızın desteğini alabilirsiniz. Kendinizi kaygılı hissettiğiniz anlarda onunla buluşup hislerinizi paylaşmayı deneyin.

2 – YARDIM ARAYIN

Kendinize, yardıma ihtiyacınız olduğunu itiraf etmek ve gerçek bir uzmandan destek almak zor görünebilir. Fakat bunun için harekete geçmelisiniz. Yardım almanız gerekiyorsa, bunu vakit kaybetmeden yapmaya özen gösterin.

3 – HAREKETE GEÇİN

Egzersiz vücudunuzu iyi hissettirecek kimyasalların yayılımını hızlandırır. Bu da size daha az kaygı ve depresif hislerle geri döner. Bu nedenle mümkün olduğunca egzersiz yapmaya özen gösterin. Bu antidepresan haplarından uzak durmanız için de en iyi yol.

4 – İLGİ ALANLARINIZA VAKİT AYIRIN

Okulda sonra, ilgili alanlarınıza vakit ayırın. Bunların peşine düşün. Resim çizmek ya da tiyatroyu seviyorsanız, bununla ilgili kulüplere katılın. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla bir araya gelin.

5 – KENDİNİZİ İZOLE ETMEYİN

Kaygılı ve depresif olduğunuzda gizlenmek isteyebilirsiniz. Bundan kaçınmak için sosyal ilişkilerinizi sürdürmeye özen gösterin. Kahve için bir buluşma ya da internet üzerinden görüşmeler yapın, hislerinizi sizi yakından tanıyan insanlarla paylaşın.

6 – RUTİNLERİNİZ OLSUN

Öğretmenliğin hayatınızın her anına yayılması çok kolay. Ancak depresyonla yaşamayı öğrenen öğretmenler, kendi sınırlarını belirlemek ve rutinler edinmenin ne kadar önemli olduğunu söyler. Bu nedenle gün içerisinde zamanınızı iyi planlayın ve kendinize vakit ayırmayı alışkanlık haline geliştirin.

7- ZİHİNSEL SAĞLIĞINIZ HER ŞEYİN ÖNÜNDE

Zaman zaman izin günlerinizde kendinizi notlandırma ve okulla ilgili çalışmaları yaparken bulabilirsiniz. Ancak bunların sayısı çok arttığında kendinizi farkında olmadan daha kaygılı bir halde bulacaksınız. Bu nedenle izin günlerinizde zihinsel sağlığınızı destekleyecek aktiviteler yapmaya özen gösterin.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ESENLERLİ MİNİKLER HARÇLIKLARIYLA SU KUYUSU AÇTIRDI

Dede Nine Torun Yaşam Merkezi öğrencileri her yıl düzenli olarak yaptıkları “Yardım Kumbarası” projesiyle topladıkları …