ÜNİVERSİTELİ GENÇLER NASIL GİRİŞİMCİ OLUR?

MetLife gönüllüleri aracılığıyla EMEA bölgesinde uzun yıllardır uygulanan; çocuklar ile gençleri hayallerindeki işi elde etmeleri için hazırlamayı ve onlara ilham vermeyi amaçlayan ‘LifeChanger’ projesi kapsamında, 330 gönüllü çalışan bugüne kadar ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki 5 bin 800 öğrenciye ulaştı.

MetLife Vakfı’nın desteği ile MetLife Türkiye, 2021 yılında Genç Başarı Eğitim Vakfı ile birlikte LifeChanger projesini bir adım öne taşıyarak üniversite öğrencilerine ulaşmak üzere oluşturduğu JA StartUp Türkiye projesinin ikincisini düzenledi. “Proje kapsamında girişimci olmak isteyen 19-30 yaşındaki üniversite öğrencisi/mezunu gençlere yönelik 14 haftalık bir program hayata geçirildi. Program süresince katılımcı öğrencilere fikirden iş modeli geliştirmeye, temel finans eğitiminden prototip oluşturmaya kadar girişimcilik ile ilgili birçok adımda eğitim, atölye çalışması ve mentorluk destekleri sağlanırken; melek yatırımcılar ile network olanakları da sunuldu.

JA StartUp Türkiye programına ondan fazla üniversiteden seçilen 20 girişim takımı katılırken5 ekip finalist olarak yarıştı. Finalde birinciliği AIForSociety kazandı. 20 MetLife gönüllüsü, girişimci takımlara program süresince mentorluk desteği sağlarken; gençlere ilham verici içerik ve konuşmacıların yer aldığı e-talks’larda ise girişimci, mentor ve yazarlar uzmanlık ve deneyimlerini paylaştı.

MetLife ayrıca, Türkiye finallerinde en inovatif ürün ya da hizmet olarak seçilen girişim fikrine özel bir ödül de takdim etti. MetLife, en inovatif ürün ya da hizmet fikrine sahip kazanan takımın projesini hayata geçirebilmesi için 3 ay sürecek, özel bir mentorluk desteği sağlayacak. Ulusal finalde birinci olan girişim takımı, Türkiye’yi “JA Europe Enterprise Challenge 2023” organizasyonunda temsil etmeye hak kazandı.

MetLife gönüllülerinin katkıları ve MetLife Vakfı’nın finansal desteğiyle düzenlenen JA StartUp programının iş ortağı olmaktan gurur duyduklarını ifade eden MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, “MetLife Türkiye olarak Genç Başarı Eğitim Vakfı ile LifeChanger programını 7 yıldır sürdürüyoruz. Binlerce çocuğumuza ve dolaylı olarak ailelerine finansal okuryazarlık aşıladık. Son iki yıldır ise gençlere kendi iş fikirlerini hayata geçirme fırsatı sunmayı amaçlayan JA StartUp projesinin Türkiye ayağını MetLife gönüllülerimizle sürdürüyoruz. MetLife olarak finansal sağlık alanındaki amaçlarımızla birebir örtüşen, çok değerli ve anlamlı bir proje. Dereceye giren genç girişimlerin, sadece Avrupa finalinde başarılı olmakla kalmayıp, aynı zamanda projelerini gerçekleştirerek bir şirkete dönüşmelerini ve uzun yıllar boyunca hayatımızın bir parçası olmasını umuyorum” açıklamasında bulundu.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

İstanbul belgeseli hazırlanıyor

Harvard, Princeton ve Altınbaş Üniversiteleri iş birliği ile İstanbul belgeseli hazırlanıyor Üç Akademik Dev’den İstanbul’un …