Anasayfa / EĞİTİM / ULUSLARARASI OLİMPİYATTAN ALTIN MADALYAYLA DÖNDÜ

ULUSLARARASI OLİMPİYATTAN ALTIN MADALYAYLA DÖNDÜ

İstanbul Erkek Lisesi’nden bu yıl mezun olan Nurullah Giray Kuru, ‘59’uncu Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda 107 ülkeden 600 öğrenciyi geride bırakarak, altın madalyanın sahibi oldu. Sadece 11 kişinin çözebildiği çok zor bir soruyu doğru cevapladı. Matematiğe tutkusu olduğunu söyleyen Kuru, bu dersten korkanlara ise ‘cesaretli’ olmasını öneriyor.

İstanbul Erkek Lisesi’nden bu yıl mezun olan Nurullah Giray Kuru, matematikte dünyanın en iyi öğrencilerini geride bıraktı. Kuru, 107 ülkeden 600 öğrencinin kıyasıya mücadele ettiği ‘59’uncu Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda çok zor soruları yanıtlayarak 50 altın madalyadan birini kazandı. Türk takımı, ayrıca bir gümüş ve dört bronz madalya da aldı. Hürriyet’in ulaştığı Kuru, çocukluğundan beri matematiğe tutku duyduğunu belirterek, bu dersten korkanlara cesaretle üzerine gitmelerini öneriyor. Kuru, matematikte elde ettiği başarıları ve çalışmalarını şöyle anlatıyor:

BENİM İÇİN BİR TUTKU

“Matematiği sevmek için çaba harcamadım. Çocukluğumdan beri bu alana tutku duyuyorum. Elimde ilkokuldan beri hep bir matematik kitabı olur. Boş zamanlarımda soru çözmek, matematikle ilgili okumak ve konuşmaktan çok büyük keyif alıyorum. Babam ve annem de beni bu konuda hep destekledi. Romanya’daki olimpiyata hazırlanırken, önceki yıllarda çıkmış soruları çözdüm, alıştırmalar yaptım. Kendimi okulda öğrendiklerimle sınırlamadan, başka kaynaklardan da faydalandım.

Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na ülkelerindeki yarışmalarda derece elde eden öğrenciler katılıyor. 2017’de ‘TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’ndan matematik alanında altın madalyayı alarak, Romanya’daki büyük yarışmaya katılmaya hak kazandım. Türk takımında benimle birlikte altı arkadaşım daha vardı. 107 ülkeden lise düzeyinde en iyi öğrencilerle yarıştık. Arkadaşlarımdan Mehmet Ali Yıldırım, gümüş madalya elde etti. Halil Alperen Gözeten, Halil Özkan, Ömer Topaloğlu ve Özgen Şafak Karakuş bronz madalya kazandı.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

COVID-19 HASTALARINI DAHA YÜKSEK DOĞRULUKLA TEŞHİS ETMEK İÇİN YENİ KİTLER GELİŞTİRİLECEK

Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK MAM GMBE’den pandemi ile mücadelede önemli iş birliği  Sabancı Üniversitesi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir