SANAYİ- EĞİTİM İŞBİRLİĞİNİN ÖRNEK PROJESİ ZİRVEDE

GEBKİM MTAL LGS tercihlerinde ikinci yılında ikinciliğe yerleşti

 Birçok öğrenci için kariyerin başlangıç noktası olan LGS (Lise Geçiş Sınavı) yerleştirme sonuçları açıklandı. LGS’de öğrenciler için aldıkları puan, okullar içinse tercih edilirlik başarıda en önemli göstergeler arasında yer alıyor. GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın geçtiğimiz yıl Kocaeli Dilovası’nda eğitime kazandırdığı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikinci yılında Anadolu Meslek Programı türünden öğrenci alan Meslek Liseleri arasında en çok tercih edilen ikinci okul oldu.

GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl açılan ve Türkiye’nin en iyi mesleki eğitim veren okulu olma hedefiyle çalışmalarına devam eden GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri arasına bu yıl LGS puanıyla 140 yeni öğrenci ekledi. 2020 LGS puanlarına göre yüzde 8,9 ile yüzde 27,48 yüzdelik dilimdeki öğrencilerin tercihi olan GEBKİM MTAL, Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan ikinci okul oldu.

LGS tercihlerinde eğitim programı ile olduğu kadar sosyal ve kültürel olanakları ile de öğrencilerin gözdesi olan GEBKİM MTAL’in toplam 480 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Okulda 20 derslik, 8’i kimya ve 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar bulunuyor. Geleceğini ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, plastik, ambalaj gibi birçok farklı alt sektörü barındıran kimya sektöründe şekillendirmek isteyen öğrenciler, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde alacakları nitelikli eğitimle mezun olduktan sonra kimya sektöründe iş bulmakta zorlanmayacak.

Nitelikli iş gücü yaratmak için sanayi ve okul işbirliğinin çok önemli olduğunu belirten GEBKİM Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı: “Gençlerimizi meslek sahibi yapmak ve geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için eğitim hayatına kazandırdığımız GEBKİM MTAL, daha ilk yılında meyvelerini verdi. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen 2019-2020 eğitim-öğretim yılını öğrencilerimiz son derece başarılı bir şekilde bitirdi. 2020 yılı LGS sınav sürecinde öğrencilerin ve velilerin okulumuza gösterdiği ilgi de eğitim alanında doğru adımlar attığımıza olan inancımızı perçinledi. Bu yıl pırıl pırıl 140 gencimiz daha GEBKİM MTAL’li oldu. LGS’de başarı gösteren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ve bilmelerini istiyorum ki öğrencilerimizin kimya sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar olmasını önemsediğimiz kadar kültürel ve sosyal açıdan kendini geliştirmiş mutlu bireyler olmasını da önemsiyoruz. Bu doğrultuda GEBKİM Vakfı olarak okulumuzu her alanda desteklemeye devam edeceğiz.”

GEBKİM MTAL’in LGS başarısını değerlendiren GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Çelik ise şunları söyledi: “LGS sınavından başarı ile geçen ve öğrencimiz olmaya hak kazanan tüm gençlerimizi kutluyoruz. İkinci yılımızda Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan ikinci okul olmaktan gurur duyuyoruz. 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim Yılında 60’ı LGS sınavı puanı, 80’i yerel yerleştirme ile olmak üzere 140 yeni öğrencimiz oldu. Yerel yerleştirmeyle okulumuza yerleşen öğrencilerimizin en düşük not ortalaması geçen yıl 60 iken bu yıl ortalama 69 puana yükseldi. Bir eğitimci olarak öğrencilerimize iyi bir mesleki eğitim yanında kişisel gelişim ve kariyer planlamasında da destek veriyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında güçlenen eğitim kadromuzla kimya sanayinin üretirken öğrenen iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl devreye alınması planlanan Uygulama ve Pilot Üretim Tesisimiz öğrencilerimiz açısından mikro düzeyde üretim yapma ve deneyim kazanma açısından büyük bir fırsat olacak. Endüstriyel Otomasyon sınıfımızı da bu yıl açıyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği projeleri ile okulumuzun vizyonunu geliştirmek hedefindeyiz. Bu amaçla birçok AB projesine başvuru yaptık, bu yıl bu alanda çalışmalarımız daha da hızlanacak. Sağladığı imkanlar için GEBKİM Vakfı’na ve GEBKİM MTAL’e desteklerini esirgemeyen GEBKİM OSB firmalarına bir kez daha teşekkür etmek isterim.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

AŞIRI SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT!

AŞIRI SICAK HAVA DALGASI GELİYOR SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre …