ULUSLARARASI CARIBOU MATEMATİK YARIŞMASINDA ÜÇ TÜRK ÖĞRENCİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ PAYLAŞTI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARINDAN DÜNYA ÇAPINDA MATEMATİK BAŞARISI

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda TED Ankara Koleji Özel Ortaokulu’nda okuyan üç öğrenci tüm sorulara doğru yanıt vererek dünya birincisi oldular. Aynı yarışmada 2. sınıflar kategorisinde ise, TED Ankara Koleji Özel İlkokulu öğrencisi Zeynep İnci Ceviz, Türkiye birincisi ve dünya 25.’si olma başarısı gösterdi.

Dünya çapında çevrim içi olarak düzenlenen ve 39 ülkeden 10 bin 371 öğrencinin katıldığı Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda TED Ankara Koleji Özel Ortaokulu öğrencileri çok önemli bir başarı elde etti.

Ortaokul 5-R sınıfından Ediz Poyraz Uğuz, 5-İ Sınıfında Aden Duran ve 5-F sınıfından Emre Macit isimli öğrenciler tüm sorulara doğru cevap vererek, 5-6. sınıflar kategorisinde dünya birinciliğini paylaştı. Öğrenciler yaptıkları ortak açıklamada; dünya birincisi oldukları için çok mutlu olduklarını belirterek, sınavın matematik alanında kendi sınırlarını keşfetmek ve İngilizcelerini test etmek açısından faydalı olduğunu ifade ettiler.

Ortaokul Matematik Öğretmeni Selen Sevimli öğrencilerinin başarısı hakkında şöyle konuştu: “Uluslararası bir sınav olduğu için çocuklar hem matematiksel olarak düşünme güçlerini artırıyorlar hem de yabancı dillerini geliştiriyorlar. Öğrencilerimiz sınavda 70 dakika içinde tüm soruları doğru olarak yanıtladılar. Onlar için çok büyük bir başarı. Bizler de öğretmenleri olarak öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.”

İlkokul 2. sınıftan Türkiye birincisi çıktı

Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda 2. Sınıflar kategorisinde ise TED Ankara Koleji Özel İlkokulu öğrencisi Zeynep İnci Ceviz, Türkiye birincisi ve dünya 25.’si olma başarısı gösterdi.

Başarılı öğrenci Zeynep İnci Ceviz yarışmadaki derecesi hakkında şunları söyledi: “Birinci olduğum için çok mutluyum. Matematiği çok seviyorum. Derslerde matematik sorularını çok kolay çözüyorum. Evde hep matematik çalışıyorum. İlerde bilim insanı olmak istiyorum.”

Zeynep İnci Ceviz’in çok çalışkan bir öğrenci olduğunu belirten Sınıf Öğretmeni Yasemin İlbey; “Öğrencimizin 2. sınıflar kategorisinde 1.454 öğrenciyi geride bırakarak Türkiye birincisi olması bizleri çok mutlu etti. Dünyada ilk 25 içinde yer alması da büyük bir başarı. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Kendisinin gelecekte matematik alanında daha birçok başarıya imza atacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Amaç çocuklara matematiği sevdirmek

Uluslararası ölçekte çevrim içi düzenlenen yarışma, Kanada’nın Brock Üniversitesince öğrencilere matematiği sevdirmek ve problem çözerken keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla 1. sınıftan 12. sınıfa kadar 6 kategoride her eğitim öğretim yılında 6 kez yapılıyor.

İngilizce, Fransızca ve Farsça dillerinde öğrencilerin üst düzey matematik becerilerinin ölçüldüğü organizasyonun 2023-2024 eğitim öğretim yılında 6’ncı oturumları 1-2 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …