TÜRKİYE’NİN İLK LİSEYE KABUL MODELİ APPLYFENTEK

Çok yönlü fen eğitimi anlayışla fark yaratan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri ilk kez 2016-2017 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk lise kabul modeli ApplyFentek’le kendi öğrencilerini seçiyor. ApplyFentek’in online sınav aşaması bu yıl 17 Mart’ta Türkiye genelindeki tüm Bahçeşehir Koleji kampüslerinde gerçekleşecek.

Türkiye’de STEM eğitiminin uygulandığı ilk lise olma özelliğini taşıyan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, 2006 yılında açılan ilk kampüsünün ardından Türkiye genelinde açılan yeni kampüslerle 2018-2019 eğitim öğretim yılına 14 kampüsle merhaba demeye hazırlanıyor. Türkiye genelindeki Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen aday öğrenciler, Türkiye’nin ilk lise kabul modeli ApplyFentek’le çok aşamalı bir değerlendirmenin ardından bu okullarda okumaya hak kazanıyor. Online sınav ile öğrencilerin farklı alanlardaki kazanımları ve teknoloji okuryazarlıklarının düzeyi belirlenecek.

Bu yıl 17 Mart tarihinde gerçekleşecek ve sonuçları 13 Nisan’da açıklanacak Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Sınavında başarılı olan adaylar, 23 – 30 Nisan tarihleri arasında Bahçeşehir Koleji Akademik Kurulu tarafından düzenlenecek mülakatlara katılmaya hak kazanacak. 2 Mayıs’ta açıklanacak mülakat sonuçlarının ardından Merkezi Yerleştirme Sınavına girecek adaylardan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde okumaya hak kazananlar 3 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında kayıt yaptırabilecek.

Adaylar çok aşamalı elemeden geçiriliyor

Türkiye’de liseye geçişte uygulanan ilk kabul sistemi olan ApplyFentek, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen aday öğrencileri çok yönlü bir değerlendirmeyle seçmeye olanak sağlıyor. Ayrıcalıklı ve çok yönlü fen eğitimi sunan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde öğrenim görmek isteyen adayların online olarak kampüslerde gerçekleşecek Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri sınavında aldıkları puan ile merkezi geçiş ortak sınavında aldıkları puanın yanı sıra kişisel hedeflerini, projelerini, bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları içeren bir portfolyo sunmaları ve Bahçeşehir Koleji akademik kadrosu tarafından bire bir gerçekleştirecek mülakata girmeleri bekleniyor. Öğrencilerin sundukları portfolyolarda kendilerini, hedeflerini, neden Fen ve Teknoloji lisesinde eğitim almak istediklerini belirten kariyer hedeflerini anlatmaları; aldıkları sertifikaları, katıldıkları okul harici eğitimleri,başarılarını, öğretmenlerinden aldıkları referans mektuplarını, katıldıkları ulusal veya uluslararası yarışmalar ve elde ettikleri dereceleri, yer aldıkları proje çalışmalarını, Spor ve sanat faaliyetlerini ve katkıda bulundukları sosyal sorumluluk projelerin belgelemeleri bekleniyor.

17 Mart Cumartesi günü tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak Bahçeşehir Koleji Kampüslerinde bilgisayar üzerinden online olarak gerçekleştirilecek Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Kabul Sınavı YEGAM tarafından hazırlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Yenilikçi Eğitim Geliştirme Araştırma Merkezi (YEGAM) Başkanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz: “Öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama gibi üretim becerilerini ölçecek sorular olacak.”

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı ve YEGAM Başkanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, sınavda öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama becerilerini ölçecek sorulara yer verildiğini, Apply Fentek ile öğrencilerin kendilerini tanıtmalarının beklendiğini belirtti.

Sınav, tamamen online

Apply FenTek sistemi üzerinden öğrencilerin sınava başvuru yapabileceğini belirten Karadeniz, “Sınavımız aynı anda 70 noktada birden olacak. Sınav, tamamen online gerçekleştirilecek. Sorular; Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından öğrencilerin anlama, kavrama, yorumlama gibi üretim becerilerini ölçecek sorular olacaktır. Apply FenTek sitesinde örnek soruları yayınladık, sınava katılacak öğrenciler örnek soruları mutlaka incelemeli. Soruları incelerlerse orada video, ses ve küçük animasyon ile simülasyonlar kullandığımızı görecekler” diye konuştu.

Öğrenciler kendini tanıtacak

Öğrencilere uyarılarda da bulunan Prof. Dr. Şirin Karadeniz, “Öğrencilerden Apply FenTek adresine mutlaka kendilerini ifade eden bir yazı yüklemelerini isteyeceğiz. Çünkü bu lisede öğrencilerimizin kendilerini hem yazılı hem de sözel olarak iyi ifade etmelerini önemsiyoruz. Bu yüzden bu ifadeler çok önemli. Öğrencilerimiz hazırladıkları sosyal projeleri, sanat ve spor gibi alanlarda yaptıkları çalışmaları da sisteme yükleyebilirler” ifadelerini kullandı.

İlk Mezunlar Google, Amazon gibi dünya devlerinde kariyerlerini sürdürüyor

Türkiye’de STEM eğitiminin uygulandığı ilk lise olma özelliğini taşıyan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle bu okul için özel olarak hazırlanan ve MEB tarafından onaylanan müfredatıyla 2006 yılından bu yana Türkiye’de fen eğitimini dönüştürüyor. Bahçeşehir Koleji, mezunlarının M.I.T., Stanford, Yale gibi dünyanın saygın üniversitelerinden burslu kabul aldığı, kariyerlerine Google, Amazon gibi dünya devi firmalarda başlayarak yükseldikleri Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini Tükiye genelinde yaygınlaştırmaya kararlılıkla devam ediyor.

????????????????????????????????????

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Klima şikayetleri son bir ayda yüzde bin 173 arttı

Son yılların en sıcak günlerini yaşadığımız şu dönemde, Türkiye’de klima şikayetleri de artışa geçti. Öyle …