TÜM ADAYLAR İÇİN ZORUNLU

Sınava katılan 2 milyondan fazla aday, YKS’nin ardından eğitim bilgilerini ne zaman güncellemesi gerektiğini araştırmaya başladı. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 2-9 Temmuz arasında adaylar eğitim bilgilerini güncelleyerek onaylayabilir.

İşte ÖSYM’den yapılan açıklama:
“YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların lise seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılıyor. YKS’ye başvuran adayların Aday İşlemleri Sistemi’ndeki (AİS) https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2018/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden, eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Eğitim bilgilerinde eksik ya da hata olduğunu düşünenler, mezun oldukları liselerle görüşerek bunları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeli, ardından da 2-9 Temmuz onaylamalılar. Eğitim bilgisi e-okul’a eklenemeyecek durumda olanların ise Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve aynı taihler arasında onaylamaları lazım.

Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacak.

TÜM ADAYLAR İÇİN ZORUNLU

Adayların eğitim bilgileri 2-9 Temmuz arasında yaptıkları seçimler dikkate alınarak değerlendirme yapılacak. YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi onaylama işlemini yapması zorunlu. Bu seçme ve onay işlemi yapılmazsa, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) işlemlerinin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçtiği bilgi, bu eğitim bilgileri arasındaysa adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif bilgileri arasında yoksa en son mezun olduğu eğitim bilgisi dikkate alınacak.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

“15 YAŞINDA ÇİFTE BİRİNCİLİKLE TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU”

“TÜRKİYE’NİN GENÇ PİYANİSTİ İLYUN BÜRKEV, PHİLADELPHİA MÜZİK FESTİVALİ BİRİNCİLİĞİ İLE ÜLKEMİZİ GURURLANDIRDI” Genç yetenek İlyun …