TİKAV, “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi kapsamında haziran ayı eğitimleri ile kırsalda ailelerin eğitimini desteklemeye devam ediyor

Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin elektrik üretim santrali yatırımlarının bulunduğu Türkiye’nin 18 ilinde 27 farklı kırsal bölgesinde yaşayan kadınlara ve ailelerine eğitim sağladığı “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi ile toplumun farklı kesimlerine destek olmaya devam ediyor.

 

2024 yılı boyunca sürecek olan ve dijital platformların faydalı ve doğru kullanımı üzerine yoğunlaşan  “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi ile haziran ayındaki eğitimler, Konya’nın Sarayönü ilçesine bağlı Karatepe Mahallesi, Konya Ereğli Zengen Köyü, Kayseri Yahyalı, Sivas Gemerek, Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Kusurat Köyü ve Amasya’nın Kütü Köyü Boyalı Mevkii’nde gerçekleştirildi. 

 

Akfen Holding’in kurucusu olduğu, sosyal sorumluluk projeleriyle toplumun farklı kesimlerine destek olmayı amaçlayan ve bu yıl 25’inci kuruluş yılını kutlayan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV),  Akfen Yenilenebilir Enerji’nin finansman desteğiyle hayata geçirdiği “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi ile kırsal bölgelerde yaşayan kadınları ve ailelerini eğitimlerle desteklemeye devam ediyor. 2024 yılı boyunca Türkiye genelindeki 18 ilde ve 27 farklı lokasyonda yer alan güneş, rüzgâr ve hidroelektrik santralleri çevresinde yaşayan kırsal bölgedeki kadınları dijital dünya konusunda bilinçlendiren TİKAV, haziran ayı eğitimlerini tamamladı.

 

Projenin haziran ayındaki eğitimleri Konya’nın Sarayönü ilçesine bağlı Karatepe Mahallesi, Konya Ereğli Zengen Köyü, Kayseri Yahyalı, Sivas Gemerek, Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Kusurat Köyü ve Amasya’nın Kütü Köyü Boyalı Mevkii’nde gerçekleşti.

 

Gerçekleştirilen eğitimlerde kırsal bölgede yaşayan kadınlar ve aileleri, dijital platformların faydalı ve doğru kullanımı konusunda bilinçlendirildi, dijital platformların bilinçsiz kullanılması sonucunda oluşabilecek hukuksal, sosyal, fizyoloijk ve psikolojik sorunlar ele alındı. Bunun yanı sıra hem katılımcı kadınların hem de aile üyelerinin bu kapsamda yaşayabilecekleri bilişsel suçlar, psikolojik, fiziksel, sosyolojik ve kültürel sorunların önüne geçilmesi konusunda bilinçlendirme eğitimleri de verildi. Eğitimi tamamlayan katılımcılara proje kapsamında sertifikaları takdim edildi.

 

Modern çağın gereksinimlerine uygun bir sosyal sorumluluk modeli olarak sunulan “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi, TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin desteğiyle dijital çağın getirdiği zorluklara karşı toplumsal farkındalık yaratmayı ve bu dijital çağda kırsal bölgelerde yaşayan kadınların bilinçlendirilmesini hedefliyor. 2024 yılı boyunca kasım ayına kadar sürecek olan “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi kapsamında Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait 27 lokasyonda düzenlenecek seminerler ile katılımcılara dijital dünyada güvenli bir şekilde var olmanın yolları anlatılarak kadınların ve ailelerinin bilinçlendirilmesi konusunda eğitimlerine devam edecek.

 

Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Hakkında:

 

Sürdürülebilir refahın ancak ekonominin yanı sıra insana ve topluma yatırımla mümkün olduğunu benimseyen Akfen Holding, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini Akın Ailesi tarafından 1999 yılında kurulan Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) bünyesinde yürütmektedir.

TİKAV, çağımızın hızla değişen bilgi dünyasında yenilikçi bir anlayış ile ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yaparak toplumun değişime uyum sağlamasına çözüm bulmayı, gelişime liderlik edecek bireyleri topluma kazandırmayı ve sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına öncülük etmeyi amaçlamaktadır.

Bu doğrultuda TİKAV, yürüttüğü uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle genç kuşaktan bireylerin bilgi, görgü ve deneyimlerini artırmayı; sağlıklı yaşama bilincini geliştirmeyi ve günümüzün çevresel sorunlarının giderilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

TİKAV, bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde; lise ve üniversite öğrencileriyle, iş dünyasından kişilerle, gençlerle, dağ köylerinde yaşayan çocuklarla, kadınlarla, muhtarlarla, engelli yakınlarıyla, hastanelerde tedavi gören çocuklarla ve onlara refakat eden annelerle olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle buluştu. Kurulduğu 1999 yılından bu yana 50 bin kişiye ulaşan TİKAV, bu adımlarını güçlendirerek gelecek 10 yılda 100 bin kişiye dokunmayı hedefliyor.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Cumhuriyetin Kalbi Ankara’da Kullanıma Uygun Heliport Yok

Cumhuriyetin Kalbi Ankara’da Kullanıma Uygun Heliport Yok Hava Taksi İşletmeleri Derneği (HATİD) Yönetim Kurulu Başkanı …