TEGV ‘Lİ ÇOCUKLARA CAMBRİDGE’DEN YABANCI DİL MÜJDESİ

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, çocukların yabancı dil gelişimine daha fazla destek olmak için Cambridge University Press ile iş birliği yaptı. Yapılan iş birliği kapsamında çocuklar, 10 hafta süren etkinlikler ile her eğitim-öğretim döneminde 1530 saatlik İngilizce desteği alacak. Pilot uygulama 2019 Yaz etkinlik döneminde ile başlayacak

Toplantıda TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, CUP Türkiye Genel Müdürü Yıldıray Karaaslan, Jane Grady konuşmalarıyla yer aldı. TEGV ‘li çocukların hediyelerinin verilmesiyle toplantı sona erdi.

İlköğrenim çağındaki çocukların yabancı dil gelişimine daha fazla destek olabilmek amacıyla TEGV-CUP iş birliği protokolünün ayrıntılarını anlatmak hem de imza töreni gerçekleştirilmesi adına İstanbul’un Unkapanı bölgesinde bulunan Zeyrek Öğrenim Birimi’nin altındaki tarihi Ayazma merdivenlerinde bir toplantı yapıldı.

Toplantı; İngiltere Başkonsolosluğu Ticaret Başmüşavir Yardımcısı Jane Grady’ın yanı sıra veliler, gönüllülerin ve çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Pilot Uygulama 2019 Yaz Etkinlik Döneminde Başlıyor

Yapılan iş birliği kapsamında, TEGV çocukları Cambridge University Press’in (CUP) sponsorluğu ile dijital platformlarını kullanarak 10 hafta süren etkinlikler ile her eğitim-öğretim döneminde 1530 saatlik İngilizce desteği alacak. Programda CUP’nin en popüler dijital ders kitapları kullanılacak; seviyelendirilmiş dijital içerikler oyun ve etkinliklerle desteklenerek çocukların kaliteli ve zengin bir içerikle eğlenerek ve her anında aktif olarak İngilizce’yi kullanarak dil öğrenmeleri sağlanacak. Ayrıca, çocuklar dijital içeriklere evlerinden de ulaşabilecek ve çalışmalarını sürdürebilecekler.

Cambridge University Press’in sponsoru olduğu program 2019 Yaz etkinlik döneminde 5 TEGV Etkinlik Noktasında 20 Gönüllü Eğitmen ve 160 çocukla pilot uygulama ile başlayacak.

2019 Eylül’den itibaren her yıl en az 800 gönüllü ve 5000 çocuk ile uygulamalar devam edecek. Türkiye’nin 72 noktasında, hemen her bölgesinde her yıl 150 bin ’den fazla 6-14 yaş aralığındaki çocuğa eğitim desteği veren TEGV’de, çocuklar her dönem düzenli olarak İngilizce etkinliğine katıldıklarında başlangıç seviyesinden, orta seviyede okuma ve dinleme becerisine, kendilerini rahat biçimde ifade edecekleri konuşma becerilerine sahip olacaklar.

Toplantıya açılış konuşmasıyla söz alan TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı şunları söyledi:

TEGV’in misyonu devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmaktır. MEB 2023 Vizyon Belgesi, yabancı dil eğitimi konusuna önemli bir yer vermekte, güçlü yarınlar için eğitimde hedeflenen dönüşümü kapsamlı biçimde tarif etmektedir. Belgede öğretim yöntemi olarak farklılaştırılmış eğitim; kaynak ve materyal olarak çevrim içi öğrenme ortamı ve mobil uygulamaların benimsenmesi gerektiğine işaret edilmiştir.

CUP ile yapılan iş birliğimizin Vizyon Belgesinde öngörüldüğü şekilde çocuklarımızın İngilizce Lisan eğitimlerini destekleyeceğine inanıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğine olan inancımızla ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımız ve gönüllülerimiz bu teknolojik olanaktan ücretsiz yararlanarak kendilerini geliştirebileceklerini belirterek sözlerini tamamladı.

Cambridge University Press Türkiye Genel Müdürü Yıldıray Karaaslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın en eski yayınevi olarak Cambridge Üniversitesi çatısı altında sunduğumuz imkanlarla, izlediğimiz yol ve akademik çalışmalarla uzun yıllardır faaliyet gösteriyoruz. Bugün ise burada bulunarak Cambridge olarak dünya çapında bu denli güçlü bir markanın Türkiye’de TEGV ile iş birliği ile değerler doğrultusunda TEGV çocuklarımızın İngilizce eğitim ve öğretim sürecinde destek olabilmek bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Eğitimin önemine ve gücüne inanan iki kurum olarak TEGV çocuklarımızın geleceği için olumlu adımlar atacağımıza inanıyorum”.

İngiltere Başkonsolosluğu Ticaret Başmüşavir Yardımcısı Jane Grady yaptığı konuşmasında şunları belirtti:

“Bugün burada bulunup TEGV ve Cambridge University Press’in birlikte başlattığı yeni eğitim programına şahitlik etmenin büyük sevincini yaşıyorum. Birleşik Krallık Hükümeti olarak Türkiye’de İngilizce eğitimi ve öğretimi geliştirmek için tasarlanan bu tür girişimlerini desteklemeye hazırız. Bu program İngiltere’nin mükemmel eğitim sağlayıcılarından biri olan Cambridge University Press tarafından yönetiliyor. Dünyanın en iyi eğitim sağlayıcılarına ev sahipliği yapan İngiltere’nin eğitim programları 160 ülkede kullanılmaktadır. İnanıyorum ki Türkiye’nin bu sosyal sorumluluk projesinden büyük ölçüde faydalanacağına ve programdaki TEGV ve Cambridge University Press’i tekrar gönülden tebrik ediyorum” dedi.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …