SEN DE KONUŞABİLİRSİN

“Dil öğrenilecek şey değil edinilecek bir şeydir.’’

Tek bir yabancı dil bilmenin bile yeterli olmadığı bu çağda, pek çoğumuzun ortak sorunu nasıl dil öğreneceğimizi bilmememiz.  Seda Yekeler, Mono Kitap etiketiyle yayınlanan kitabı  ‘’Sen de Konuşabilirsin’’ ile yabancı bir dili öğrenmenin çeşitli yollarını  ve kendi geliştrdiği ‘’Yek Metodu’’nu anlatıyor.

Yekeler kitabında öncelikle dil edinmenin nasıl bir sanat olduğundan, beyin ve zekâyla ilişkisinden, özel yöntemlerden ve kendi geliştirdiği YEK Metodu’ndan bahsediyor. 

Seda Yekeler, “Gerçek edinim, bir insanın şansının büyük parçalarına değil, her gün yapılan tekrarların o küçük avantajlı parçalarına bağlıdır” diyor ve bugüne kadar dil edinmemek için ürettiğimiz bahaneleri çürütüyor. Bize aslında bildiğimiz ama sıklıkla unuttuğumuz bir kaç önemli kaideyi hatırlatıyor; iste, çaba sarf et, zaman ayır, hayal kur. 

Yek Metodu’nun felsefesi çoklu zekâ kuramına ve yabancı dil edinmek isteyen kişinin doğru dil haritasının çıkarılmasına dayanıyor. Kişiye dil edinimi sırasında telaffuz, ezber ya da dilbilgisi kurallarıyla zaman kaybettirmek yerine, daha çok kendi uğraş alanında konuşturup, düşündürerek dil edindiriyor. Bu metot, kişiyi gündelik hayatında sık sık öğrendiği bu yeni dili kullanmaya yönlendiriyor. Bu yöntemle eğitim sürecinde öğretmenden çok öğrenci konuşuyor.   

**Kitaptan elde edilen tüm gelir, SEYEV Vakfı aracılığı ile dil edinim imkânı olmayan çocuklara, süreci kolaylaştıracak eğitim setleri göndermek için kullanılacak. 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HARİKA ÇOCUKLAR YASASIYLA GELECEĞİN SANATÇILARINA YATIRIM YAPILMALI

Sanat, insanlığın en eski ve en değerli ifade biçimlerinden biridir. Ancak bir sanatçının yetişmesi, bu …