SELÇUK: ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ KAT DİKKAT EDECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, engelli öğrenciler için tedbirlerin alınacağını, projelerin yapılacağını açıkladı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hazırlanan ‘7’nci Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, En Özel Eserler, En Özel Etkinlikler Sergisi’nin açılışına katılan Bakan Selçuk, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak engelli çocuklarımızla ilgili belki iki kat daha fazla dikkatimiz var” diyerek, özetle şunları söyledi:

“Bugün özel çocuklarımızın günü. Bu özelliği önemsediğimiz, değer verdiğimiz için buradayız. MEB olarak engelli çocuklarımızla ilgili belki iki kat daha fazla dikkatimiz var. İnşallah çok daha güzel tedbirlerin alınacağı, projelerin yapılacağı dönemi birlikte yaşayacağız. Engelli bireylerin sosyal yaşama uyum sağlamaları, kendi kimliklerini kazanmaları ve başarıları tatmaları, kendilerini her yönden geliştirmeleri konusunda büyük desteğe ihtiyaç var. Bakanlık olarak engelli bireylerin iyi bir eğitim alması, sanatsal yeteneklerini geliştirme, ortaya koydukları eserleri toplumun diğer fertleriyle paylaştırmak gibi amaçlarımız var.”
Dolmabahçe Sanat Galerisi’ndeki sergi, 11 Aralık’a kadar görülebilir.

HEDEF 50 BİN ÖĞRENCİ

Programda Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Engelsiz Eğitim Projesi Protokolü’nü de imzaladı. 2020’ye kadar 50 bin engelli öğrenciye eğitim vereceklerini anlatan Akça, “Engelsiz Eğitim Programı’nı daha güçlü hale getiriyoruz. Şimdiye kadar 30 bin engelli çocuk ve gencimizin hayatına dokunduk. Artık hedefimizi büyüttük. Son teknolojiyle donatılmış bir eğitim ortamı ve istihdam olanakları sağlayacağız. Çocuklarımız her türlü ihtiyaca cevap veren atölye ve sınıflarda gelecekteki mesleklerine hazırlanacak” dedi.

Öte yandan engelli öğrencilerin eğitime tam, etkin ve eşit katılımını sağlayan, sosyal ve kültürel ihtiyacını karşılayan üniversiteleri ‘bayrak’ ve ‘nişan’ ile teşvik eden YÖK, engelli dostu akademisyen ve kişilere de ödül verecek. Başvuru, ocak-mart arasında. Kazananlar mayısta açıklanacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …