ŞEKER, ÇİKOLATA VE GOFRETLE ÇOCUĞUNUZUN IQ’SUNU DÜŞÜRMEYİN!

ŞEKER, ÇİKOLATA VE GOFRETLE ÇOCUĞUNUZUN IQ’SUNU DÜŞÜRMEYİN!

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin çocukların okul başarısında çok önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Çocukların çok sevdiği her çeşit şeker, çikolata, gofret ve gazlı içecek gibi zararlı besinler, sadece diyabete davetiye çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda düşük IQ’ya da sebep oluyor. Özellikle Omega 3 açısından zengin, sağlıklı ve doğru besinlerden oluşan bir beslenme modeliyle, okulda başarıyı artırmak mümkün” diye belirtiyor. Dr. Aktaş, yeni eğitim dönemi başlarken ailelere çocukların sağlığı ve başarısı için beslenme önerilerinde bulunuyor.

 Market raflarındaki hazır gıdalardan uzak durun!

Doğada zihni açan herhangi mucize besin bulunmadığına dikkat çeken Dr. Ümit Aktaş, “Yapılan araştırmalar işlenmiş gıdalar, trans yağlar ve bol miktarda şekerle beslenen çocukların IQ seviyesinin sağlıklı beslenen çocuklara göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Çocuklarınızı market raflarındaki hazır gıdalardan uzak tutun!” diye uyarıyor.

Güne sağlıklı kahvaltıyla başlayın!

Evde yapılan sağlıklı bir kahvaltının çocukların gelişimindeki olumlu etkileri kadar başarılarında da aynı etkiye sahip olduğunu hatırlatan Dr. Ümit Aktaş; “Çocuklarınızı yeni doğan güne; tereyağı, yumurta, beyaz peynir, zeytin, mevsim salatası içeren kaliteli protein ve yağ kaynağı bir kahvaltı ile hazırlayın. Böylece, çocuğunuz B 12 ve D vitamini gibi önemli vitaminler ve mineraller açısından zengin, dört dörtlük bir kahvaltı ile güne başlar. Beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen şeker dalgalanmalarından korunarak, gün içinde dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü yaşamaz” dedi.

Omega 3 ile beyin fonksiyonlarını güçlendirin!

Ceviz, badem, fındık gibi Omega 3 deposu sağlıklı kuruyemişler ile uskumru, sardalye, palamut, somon gibi balık çeşitlerinin çocukların konsantrasyon ve hafızalarını güçlendirici bir etkiye sahip olduğuna değinen Dr. Ümit Aktaş, “Omega 3, çocukların beyin fonksiyonlarının güçlenmesi için çok önemli bir şifa deposu! Çocuklarınızın beslenme biçiminde, Omega 3 içeren besinlere bolca yer verin.  Okulda ağırlıklı olarak şeker içeren sağlıksız yiyecekler tüketmesine engel olun. Bunların yerine; ara öğünlerine kavrulmamış tuzsuz badem, fındık ya da ceviz koyun!”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

DOĞRU KLİMA KULLANIMI İÇİN 9 ÖNERİ

KLİMANIN FAYDALARINI MAKSİMUMA ÇIKARMANIN  9 YOLU Mevsim koşullarına göre hava sıcaklığını ayarlamak için sıkça tercih edilen …