ÖZEL YETENEK KEŞFİ BAŞLADI

MEB, ilkokul, 1, 2 ve 3’üncü. sınıf öğrencileri arasından resim, müzik, zihinsel yetenek gibi alanlarda özel yeteneği olan öğrencileri belirleme süreci başlattı. ‘2023 Eğitim Vizyonu’ kapsamında Türkiye’nin seçilecek yeni özel yetenekli öğrencileri, zenginleştirilip farklılaştırılan yeni etkinlik programları üzerinden BİLSEM’lerde eğitim alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Türkiye’de özel yetenekli öğrencilerin eğitimiyle ilgili en kapsamlı destek eğitim modelinin uygulandığı kurumların BİLSEM’ler olduğunu söyledi. Bilim, sanat, spor ve benzeri alanlardaki özel yetenekli çocuklara yeteneklerine uygun eğitim içeriği ve ortamı sunmanın MEB’in öncelikli politikaları arasında olduğunu anlatan Bilgili, çocukların akranlarından ayrıştırılmadan, doğalarına uygun bir eğitim yöntemini amaçladıklarını belirtti.

BİLSEM’lerin okullar gibi kazanımların ölçüldüğü merkezler değil, özel yetenekli öğrencilerin bilimsel düşünce ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren üretken, problem çözen bireyler olarak yetişmelerini sağlayan merkezler olduğunu anlatan Bilgili, “Özel yetenekli öğrencilerimiz, ülkemiz açısından son derece stratejik bir insan kaynağı profilini ortaya koyuyor. Biz bu potansiyelimizi geliştirmek ve iyileştirmek düşüncesindeyiz” dedi.

VİZYONDAKİ HEDEFLER, HAYATA GEÇİRİLİYOR
Bilgili, MEB’in hazırladığı ‘2023 Eğitim Vizyonu’nda, özel yetenekli öğrencilere yönelik hedeflerin olduğunu söyledi. Ülkedeki özel yetenekli öğrencileri Türkiye’nin gelişimi açısından son derece stratejik bir unsur olarak gördüklerini belirten Bilgili, şöyle devam etti:
“Bakanlığın hazırlığı 2023 Eğitim Vizyonu, özel yetenekli öğrenciler konusunda yenilikler getiriyor. Dolayısıyla bu vizyon çerçevesinde özel yetenekli öğrencilerimizin eğitimine yönelik yeni bir kurgu yaptık ve bu doğrultuda bütün tedbirlerimizi aldık. Bu doğrultuda, özel yetenekli öğrencilerimizin BİLSEM’lerdeki eğitimlerin zenginleştirilmesi için çalıştık.

Vizyon doğrultusunda BİLSEM’lerde eğitim alacak öğrenciler için farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş yeni etkinlik programları hazırladık. BİLSEM’lerde ayrıca üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle olan ilişkilerimizi artırmak için de hazırlıklarımızı da tamamladık.”

BİLSEM’lerde uygulanan etkinliklerin bu merkezlerin bulunduğu illerdeki kurum ve kuruluşlarla da ilişkilendirildiğini söyleyen Bilgili, “İldeki üniversiteler, sanat kurumları, atölyeler, özel kuruluşlar, fabrikalar gibi kurumların hepsi BİLSEM’lerdeki öğrencilerin etkinliklerini yapabilecekleri kurumlar. Programların büyük kısmı bu mekanlarda işleniyor. Yani öğrencilerimiz hem kendisi yapacak hem kendisinin yaptığı işi bir ustanın nasıl yaptığını gözleyebilecek, izleyebilecek. Çeşitli kurum ziyaretleri, meslek büyüklerinin, bilim adamlarının BİLSEM’lere davet edilmesi gibi etkinlikler de yapılıyor. Yeni dönemde 2023 Vizyonumuz doğrultusunda, öğrencilerimiz hem program açısından hem de erişilebilirlik açısından yeni bir BİLSEM’lerle karşılaşacaklar” dedi.

Yeni özel yetenekli öğrencilerin erişilebilirliğini artırmak için bu yıl BİLSEM’lerin sayısını 135’e çıkardıklarını belirten Bilgili, bu sayıyı daha da artıracaklarını açıkladı.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …