OKULUNU UNUTMADI!

Bundan tam 63 yıl önce mezun olduğu okulu için bir şeyler yapabilme adına yollara düşmüş örnek alınabilecek bir insan. Adı Haydar Duran, 1947 doğumlu, Hendek ilçesi Yeşilvadi İlkokulu’ndan 1958 yılında mezun olmuş, ortaokulu Hendek’te, lise ve yükseköğrenimini Ankara’da tamamlar. Değişik kademelerdeki memuriyetten sonra emekli olan Duran, halen İstanbul’da yaşamaktadır.

Kendi ifadesine göre; eğitim adına bir şeyler yapabilmenin özlem ve heyecanını hep yaşayan Duran, yakın aile çevresinden olumlu destek alınca harekete geçer. Nisan ayı sonlarında okul müdürü Barış Güngör’le temasa geçer ancak pandemi nedeniyle tüm süreçler telefon görüşmeleri ile gerçekleşir.

Çalışkan, gayretli, üretken, yapıcı ve kendisi gibi heyecanlı olduğuna inandığı okul müdürü Barış Güngör’le birlikte projeler oluşturur.

Öncelikle 42 m2 lik bir sınıfta aynı anda 20 öğrencinin deney yapabileceği, yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri bir “Tasarım Beceri Atölyesi” yani bir “Bilim Laboratuvarı” oluşturulması için mekânın tefrişi, masa, sandalye, dolaplar, perde ve tesisatların yapılması sonrasında toplam 145 kalem 295 adet laboratuvar materyali temin edilerek faal hale getirilmiştir. Aynı zamanda anlamlı bir Atatürk köşesi oluşturulmuştur.

Bundan sonra sırasıyla; ana sınıfı için eğitim materyalleri, birinci sınıflar için kalem kutusu, kalem ve silgi hediyeleri ile okumayı, not almayı ve günlük tutmayı teşvik etmek amacıyla ikinci sınıftan itibaren sekizinci sınıfa kadar her öğrenciye cep bloknot ve tükenmez kalem alınır. Ayrıca çocukların genel kültür ve bilimsel gelişimleri için “Bilim-Çocuk” dergilerinden bir yıl süreli 12 adet dergiye abone olmak gibi çalışmaları tamamlarlar.

Tüm bunların devamında önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleştirilmeyi planladıkları Matematik-Fen ve Türkçe-Sosyal alanlarında iki yarışma projesi bulunmakta.

Ancak bütün bunların yeterli olmadığını, günün ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ve modern bir okula olan acil ihtiyaç için yetkililerin iradesi ve kararları ile hayırsever insanların katkılarının yeterli olacağını belirten Duran, “eğitim için ne yapılsa az, ne yaparsak azdır” açıklamasını yaptı.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

AŞIRI SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT!

AŞIRI SICAK HAVA DALGASI GELİYOR SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre …