Anasayfa / EĞİTİM / KARLIOVA’NIN ÇOCUKLARI DESTEKLERİNİZİ BEKLİYOR…

KARLIOVA’NIN ÇOCUKLARI DESTEKLERİNİZİ BEKLİYOR…

KARLIOVA’ DA ÇOCUK OLMAK…

Bir yer düşünün altı ay karın altında kalan hayvancılıktan başka geçim kaynağı olmayan Kuzey Anadolu fay hattı üzerine kurulu, kışın elektrik kesintilerinin olduğu yollarının kapandığı, okullarının olumsuz hava şartları nedeni ile günlerce tatil edildiği bir yer…

Doğa sanki onlara karşı bir mücadele içinde ama onlar doğayla savaşmıyor; tabiatın zorlu şartlarını kabul ederek doğaya uyum sağlayarak doğayı yaşamayı tercih ediyorlar. Çünkü onlar yaşamayı seviyor, doğayı seviyor ve tabiatın sunduğu nimetlere sahip çıkıyor.

Karlıova; Bingöl’ün kuzeydoğusunda yer alan bir ilçesidir. Kışları çok sert ve soğuk geçer. Küçük sevimli bir ilçedir. Küçüklüğünden midir yoksa insanlarının samimiyetinden midir bilinmez, herkes burada aile gibidir. Birinin mutsuzluğu diğerini mutlu etmez. Birbirlerinin iyi gününde kötü gününde birbirlerinin yanındadırlar. Belki de soğuk kış gecelerini aydınlatan, ısıtan onların bu samimi sevgisidir.

Tüm dünyanın olduğu gibi Karlıova’nın da asıl güzellikleri çocuklarıdır. Ama zordur Karlıova’da çocuk olmak. Altı ay olumsuz iklim şartları ile mücadele eden çocuklar oyun oynamayı bile ayrıcalık olarak görürler. Oysa oyun oynamak her çocuğun hakkıdır. Bir spor salonları yoktur, oyun oynamak için dışarı çıkar ve ıslanırlar. Kendilerini kurutmak da yine onlara düşer. Sırf oyun oynadılar diye bedel ödüyorlar kendi başlarının çaresine bakarak.

Bir fen laboratuvarları yoktur belki ama onlar bilim adamı olmak için gelmişlerdir dünyaya. Donanımlı bir kütüphaneleri yoktur istedikleri kitapları temin edemezler ama hepsi birer kitap kurdudur. Bir müzik sınıfları ya da resim atölyeleri de yoktur ama sanatçı ruhları ölmez asla. Doktor olurlar, öğretmen olurlar, polis olurlar, asker olurlar, ressam olurlar, müzisyen olurlar…

Tüm olumsuzluklara rağmen asla çalışmaktan vazgeçmezler. Zehir gibidir hepsi. Ailelerine yardım etmek dışında okul dışı bir etkinlikleri yoktur. Televizyon izlemeye bile vakitleri yoktur aslında. Belki de bu yüzden zihinleri açık algı düzeyleri yüksektir. Geleceğimizin parlak zekâlı mimarlarıdır onlar.

Karlıovalı çocuklar; Karlıova’yı da karını da çok seviyorlar. Karlıova’yı daha sevilir hale getirmek bu çocuklara hakları olan konforu sağlamak adına spor malzemeleri, kırtasiye ürünleri ve giysi temin etmek onların küçücük yüreklerine dokunmak isterseniz biz buradayız.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

141. SAYIMIZ ÇIKTI…

Öğretmenim Dergisinin son sayısı olan 141. Sayısı çıktı… SON SAYIMIZI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ YINIZ…

0 Comments

KARLIOVA’NIN ÇOCUKLARI DESTEKLERİNİZİ BEKLİYOR…

KARLIOVA’ DA ÇOCUK OLMAK… Bir yer düşünün altı ay karın altında kalan hayvancılıktan başka geçim kaynağı olmayan Kuzey Anadolu fay hattı üzerine kurulu, kışın elektrik kesintilerinin olduğu yollarının kapandığı, okullarının olumsuz hava şartları nedeni ile günlerce tatil edildiği bir yer… Doğa sanki onlara karşı bir mücadele içinde ama onlar doğayla …

Daha Fazla Oku