OKULLAR AÇILACAK MI? CEVAP KESİNLEŞTİ…

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı Eğitim-Öğretim Takvimi sonrası okulların 31 Ağustos’ta açılacağı duyurulmuştu. Ancak Korona salgını nedeniyle bir türlü kesinlik kazanmayan açılış tarihi kesinleşti.

OKULLAR AÇILIYOR MU?

Korona virüsün hala tam olarak kontrol altına alınamaması nedeniyle okulların 31 Ağustos’ta açılığ açılmayacağı konusu bir türlü netlik kazanamamıştı. Ancak bugün Özel Okul Dernekleri Başkanlarının Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri toplantı sonucu bu sorunun cevabı kesinleşti.

ÖZEL OKULLAR 17 AĞUSTOS DEVLET OKULLARI 31 AĞUSTOS’TA AÇILIYOR

ÖZKURBİR Başkanı ve Doğru Cevap Eğitim Kurumları CEO’su Hami KOÇ’un  MEB üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirilen toplantı sonrası okulların açılış tarihi ile ilgili bize bildikleri şöyle:

“Öncelikli olarak, “15 Temmuz Kalkışması”nda vatanını ve bayrağını korumak için şehit olan 270 aziz kardeşimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Şu anda yoğun bakımda olan 18 gazimize ve tedavi gören bütün gazilerimize sıhhat ve afiyetler, hayırlı uzun ömürler diliyorum.

Van’da gece yarısı düşen uçakta ve Siirt’teki çatışma sonrasında şehit düşen güvenlik gücü mensuplarımıza Cenabı Hak’tan rahmet, acılı ailelerine ve aziz milletimize sabırlar, yaralılarımıza da şifalar diliyorum.

Özel Kurumlar  Telafi İçin 17 Ağustos’ta Açılacak

2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi 31 Ağustos 2020’de Başlayacak.

Son günlerde bazı sağlıkçıların ve şahısların düşünce ve yorumları sebebi ile çok yoğun sorular geliyor. Bugün ve geçtiğimiz günlerde STK başkanlarımızla konunun detayları üzerine görüşmeler yaptık.
Özel Öğretim Kurumlarının, Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı doğrultuda;

1- 15 Ağustos’tan sonra (bütün öğretim kurumlarımız ve kurslarımız dâhil olmak üzere) telafi eğitimi için, sınav gruplarının da ders ve konu gereksinimini gidermek için ders başı yapmasını arzu ediyoruz.

2- 31 Ağustos’ta ise 2020-2021 eğitim öğretim dönemi başlayacaktır. Okulların açılmasıyla ilk hafta telafi programları yapılacaktır. Yine ilk hafta resmi ve özel okullarda okul öncesi öğrencilerinin ve birinci sınıfların, belki de beşinci sınıfların okullarına uyum süreci başlatılacaktır. Akabinde eğitim dönemine geçiş yapılacaktır. Dönem içerisinde, resmi okullarımız Bakanlığın açıkladığı doğrultuda geçen dönemin eksiklerini gidereceklerdir. Özel Öğretim Kurumları okulları ve kursları, gerek hafta içerisinde gerekse hafta sonunda şartlar elverdiği ölçüde hem yeni dönemin programını icra edecekler hem de öğrencilerimizin eksik konularını gidereceklerdir. Bu konuda velilerimiz rahat olmalıdır. Zaten uzaktan eğitimle Türkiye’de  Özel Öğretim Kurumları okulları ve Kursları; çok önemli bir sınav vermişler, öğrencilerini memnun etmişler, öğrencilerinin ders konusunda eksiklerinin kalmaması için özenle çalışmışlardır.

Biz Özel Öğretim Kurumları olarak, yeni dönemin mutlak surette 31 Ağustos’ta başlamasını bekliyoruz. Dersliklerimizin ve okul ortamının Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri dikkate alınarak yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlanması sayesinde bir sıkıntı yaşanmayacağını düşünüyoruz. Şimdiden tedbirlerini alan kurumlarımızın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığımızca resmi okullarda da gerekli tedbirleri alıyor, b, c, d uygulama çözümleri şeklinde hazırlıklarını sürdürdüğünü düşünüyoruz. Şu unutulmamalıdır ki birçok Avrupa ülkesinde pandemi dönemi çok ağır atlatılırken ülkemiz gerek hastalık gerekse vefatlar konusunda bu ülkelerin çok gerisindedir ve bu ülkeler buna rağmen nisan ayından itibaren kademeli olarak (temmuz ayı dahil olmak üzere) yüz yüze eğitime devam etmişlerdir, uzaktan eğitimle de takviye yapmışlardır. Temmuz ayında bile yaz tatiline girmeden önce öğrencilerin yüzde doksan beşinin okula devam ettiği ülkeler vardır.

Öğrenciler, öğretmenler hatta veliler için de, psikolojik ve sosyolojik gerekçelerle de okulların 31 Ağustos 2020’de açılması önem arz ediyor.

Ayrıca bu yıl sekiz yıl önceki uygulama sebebiyle dokuzuncu sınıfa başlayacak öğrenciler geçen yıla göre %43 daha fazladır. Özel okullarda ortalama olarak  %40’ın üzerinde kontenjan boşluğu vardır. Dolayısıyla 9. sınıfa başlayacak öğrencilerimizin kalabalık sınıflar yerine özel okullardaki uygun sınıflara yerleştirilerek  eğitim almaları ve sınıf sayısı olarak ideal ortamda ders görmeleri için de Bakanlığımızın çözüm üretmesini bekliyoruz.

Hami Koç
Eğitimci Sosyolog
Özkurbir Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ÇEKÜL Kentler Çocuklarındır: Gaziantep Eğitim Programı 2023-2024 yılını başarıyla tamamladı

ÇEKÜL Bilgi Ağacı Uzmanlarının kurguladığı” Kentler Çocuklarındır Eğitim Programı”, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep İl …