MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YAZICI UYARDI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Velilerimizden bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz. Bu tür olumsuzlukların giderek azalması söz konusu ama nispi olarak da bazı sorunların yaşandığı velilerimiz tarafından ifade ediliyor. Bu başvurular üzerinde ivedilikle gerekli önlemleri alıyoruz. Sorunun çözümü için çözüm ortağı oluyoruz” dedi.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, ‘zorunlu bağış’ diye adlandırılan uygulamayı kesinlikle uygun bulmadıklarını belirtti. Yazıcı, “Velilerimizden bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz” diye konuştu.

Yazıcı, yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla kayıt sırasında bağış talebi konusunda uyarıda bulundu. Levent Yazıcı, her yıl okul kayıt dönemlerinde velilerden ücret alınması tartışmalarına değinerek, ‘zorunlu bağış’ diye adlandırılan uygulamayı kesinlikle uygun bulmadıklarını söyledi.

Bu durumu hoş görmelerinin mümkün olmadığını belirten Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:
“Velilerimizden zorunlu bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz. Velilerimiz de bu konuda olabildiği kadar hassas. Biz de aynı hassasiyeti paylaşıyoruz. Bu tür olumsuzlukların giderek azalması söz konusu ama nispi olarak da gerçekten bazı sorunların yaşandığı, velilerimiz tarafından ifade ediliyor. Bu başvurular üzerinde ivedilikle gerekli önlemleri alıyoruz. Sorunun çözümü için çözüm ortağı oluyoruz.

‘ÇOCUKLARIMIZI UMUTLA, MUTLULUKLA YETİŞTİRMEMİZ ÇOK ÖNEMLİ’
Bir eğitimci olarak başarıyı salt üniversite kazanma ya da akademik başarı ekseninde değerlendirmemeye çalıştıklarını anlatan Yazıcı, her öğrencinin kendi kapasitesi, yeterlilikleri, ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştiren, yetiştiren her uygulamayı başarı olarak nitelendirdiklerini belirtti.

Öğrencileri, yatkın oldukları alanlar itibarıyla geliştiren her uygulamanın onlara etki edip, yaşamlarına farklı bir boyut eklemesinin başarı olduğunu söyleyen Yazıcı, şöyle konuştu:
“Akademik başarı doğrultusunda bakarsak, proje okullarımızın hepsi zaten merkezi sınavla öğrenci alan okullarımız. Tabii akademik başarı olarak üniversiteye öğrenci yerleştirmede yüzde 99’lara varan oranları olan okullarımız var. İstanbul Erkek, Cağaloğlu, Kabataş gibi liselerimizde de çok yüksek oranlarda yerleştirme söz konusu. Fen liselerimiz, özel statüde olan okullarımızın hepsinde de öğrenci akademik ve üniversite yerleştirme başarısı çok yüksek ama her okulumuzun kendi içerisinde başarıları çok önemli.”

Öğrencileri sosyal, kültürel, sportif alanlarda geliştiren çalışmaların da çok önemli bir başarı olduğunu söyleyen Yazıcı, TÜBİTAK gibi bilimsel projeler ve proje tabanlı yazılım merkezli uygulamalardaki başarıların, öğrencileri 21. yüzyıl becerilerine hazırlayan robotik kodlamaların çok önemli olduğunu belirtti.

‘BAŞARIYI ÇOK YÖNLÜ ELE ALMAK GEREKİYOR’
Yazıcı, başarıyı çok yönlü olarak ele almak gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devem etti:
“Akademik başarının yanında, hayata uyum başarısı, hayata hazır olabilme başarısı çok önemli. Çocuklarımızı aslında umutla, mutlulukla yetiştirmemiz çok önemli. Kendi değerleriyle örtüşen, gerçekten vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle yetiştirdiğimizde çok başarılıyız. Ailesiyle, toplumla uyumlu, sorumluluk üstlenebilen, etkin bir vatandaş olabilmek, insanlara faydası olan bir insan yetiştirebilmektir, aslında başarı. Bu yönüyle her okulumuzun bence çok farklı alanlarda, kategorilerde başarıları var.

Biz bütün okullarımızın çok başarılı olması için de hep beraber çalışacağız, bu sene de öyle olacak. Bu konuda velilerimizin de diğer kurum ve kuruluşlarımızın da valiliğimizin koordinasyonunda, belediyemiz, kamu kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, ailelerimiz, herkesin eğitimden beklentisi çok yüksek. İşte, hepimiz iş birliği yaptıkça, çocuklarımıza kol kanat gerdikçe başarı artacaktır.”

‘FATİH 1.700 OKULDA UYGULANIYOR’
Yazıcı, FATİH Projesi’nin İstanbul’da 1.700 okulda uygulandığını söyledi. FATİH Projesi’nin eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak, okullardaki teknolojiyi iyileştirmek, bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı amacıyla başlatıldığını belirten Yazıcı, projenin faz faz sürdüğünü anlattı.

Yeni eğitim döneminde 3’üncü faz uygulamalarının süreceğini anlatan söyleyen, “Milli Eğitim Bakanlığı ihale süreçleri yürütülüyor. En nitelikli ve iyi şekilde bu işlemlerin yapılma çalışmaları sürüyor. İstanbul’da da projeden yararlanacak okul sayımız düzenli olarak artacak” dedi.

‘TEMATİK LİSE PROJESİ İLE OKUL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ SAĞLANDI’
Yazıcı, geçen yıl başlatılan mesleki teknik eğitimde teori ve pratiği birleştiren ‘Tematik Lise’ projesinde plastik, kuyumculuk, ayakkabı, metal, seramik, tekstil ve perakende alanlarında yedi okulun bulunduğunu belirterek, bu projeyle sektör ile iş birliğini sağladıklarını söyledi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

İftar Sofralarında Bu Konuları Konuşmaktan Kaçının!

Ramazan ayında beslenme zamanlarımızın ve alışkanlıklarımızın belirli bir süre değişmesi duygu kontrolünde güçlük yaşamanıza neden …