Matematik Tutkunlarını Buluşturan Tutam Tutam Matematik Festivali

Matematik severler Galatasaray Üniversitesinde buluşuyor

Matematik meraklıları, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde Galatasaray Üniversitesinde bir araya geliyor. Matematiğin Peşinde ve Türkiye Matematik Kulübünün organize ettiği bu festival; matematiği sadece ders olarak değil, bir bilim olarak keşfetmek ve paylaşmak isteyen her yaştan matematik hayranını bekliyor.

 Galatasaray Üniversitesi, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Tutam Tutam Matematik Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festival, 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde 10.00 – 16.00 saatleri arasında Galatasaray Üniversitesi Ortaköy yerleşkesinde matematik severleri bir araya getirecek. Bu etkinlikte, diğer matematik buluşmalarının aksine, tam bir festival havasıyla açık bir alanda stantlar kurulacak ve bu stantlarda çeşitli matematik etkinlikleri düzenlenecek.

Matematiğin Peşinde ve Türkiye Matematik Kulübünün organize ettiği bu festivalin amacı, geniş matematik camiasını bir araya getirmek. Bu amaç için öğretim üyeleri, öğretmenler, yüksek lisans, lisans ve lise öğrencilerinden oluşan gönüllü bir ekiple hayata geçirilen Tutam Tutam Matematik Festivali, 7 yaş üzeri toplumun her kesimine açık ve ücretsiz. Bu festivalde katılımcılar, matematiği soyut haliyle değil, somut yüzüne birebir dokunarak, ellerine alıp inceleyerek deneyimleyebilecekler.

Festivalde neler var?

Matematik festivalinde, günlük hayatta farkında olmadan kullandığımız matematiğin yanı sıra, matematikçilerin günümüzdeki çalışmalarına dair pek çok konu keşfedilecek. Hanoi Kulelerinden kriptolojiye, kombinatorik oyunlardan topolojiye, simetri teorisinden köpükten baloncuklara kadar geniş bir yelpaze sunulacak.

Stantlardaki etkinlikler, her katılımcının anlayabileceği basit bir problemle başlayacak ve katılımcılardan çeşitli yaklaşımlar önermeleri, fikir yürütmeleri ve olası çözümleri tahmin etmeleri istenecek. Bu etkinlikler, hemen cevaplanması gereken sorular yerine merak uyandıran sorular üzerine odaklanacak. Ayrıca çocukların keyifli vakit geçirmeleri için hareketli oyun alanları da bulunacak.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Okanlı mucitlerden 215 proje

Öğrencilerin bilimsel çalışmalara olan ilgisini artırmayı amaçlayan, problem çözme yeteneklerini geliştiren, bilimin eğlenceli yanını da …