KADİR HAS’TAN GÖRKEMLİ UĞURLAMA

2023 mezunlarımız muhteşem bir tören için Volkswagen Arena’da arkadaşları, aileleri ve akademisyenlerimizle bir araya geldiler. Törenin açılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz yaptı. Törene katılamayanlar da Kadir Has Üniversitesi’nin YouTube kanalından yapılan canlı yayın ile gençlerimizin mezuniyet heyecanına ortak oldular. Törende mini bir konser veren Manuş-u Âlâ grubu da şarkılarıyla hem mezunlarımıza hem de konuklarımıza keyifli anlar yaşattı.

“GİŞİRİMCİ VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR ÜNİVERSİTE”

Üniversitemizin kurucusu Sayın Kadir Has’ın her mezuniyet töreninde en az mezunlar ve aileleri kadar heyecanlandığını ve mezunlarımız için “Siz, benim geleceğe uçurduğum beyaz güvercinlerimsiniz,” dediğini hatırlatarak sözlerine başlayan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi’nden tüm yurda ve dünyaya kanat açan beyaz güvercinlerin sayısının 18.000’e yaklaştığını belirtti.

Girişimci ve ileri görüşlü bir üniversite olarak eğitim programının, teknik altyapının ve en iyi eğitimin sağlanacağı fiziki koşulların yenilendiğini, gerektiğinde mevcut yapılara yenilerinin eklendiğini söyleyen Nuri Has, bu yeni yapıların başında Teknopark’ın geldiğini belirtti: “Selimpaşa Kampüsümüzün, ‘Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ olarak ilan edilmesinin ardından, Silivri Belediyesi ortaklığıyla kurduğumuz Teknopark’ı çok yakında faaliyete geçireceğiz. Burada, öğrencilerimize, öğretim üyelerimize ve mezunlarımıza Ar-Ge şirketleri kurup geliştirme olanağı sağlayacağız.”

Kısa süre önce kampüsümüzde açılan Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırma Merkezi’ne ek olarak Mekatronik ve İnşaat Mühendisliği Binası’nın inşaatına başlandığını da söyleyen Nuri Has, bu binanın da en kısa zamanda tamamlanıp mükemmeliyetçi eğitim yapısının yeni bir öğesi olarak hizmete sunulacağının müjdesini verdi.

“FARKINIZI GÖSTERME ZAMANI”

Sözlerine, “Mezuniyet, birçok zorluğun üstesinden geldiğinizi, kendinizi geliştirdiğinizi ve hayata daha hazır bir şekilde adım attığınızı niteler. Gelişmiş liderlik yeteneklerinizi, deneyimlerinizi, sadece akademik değil, aynı zamanda kişisel ve sosyal gelişiminizi de belgeler. Üniversite hayatınız boyunca kazandığınız bilgi ve deneyimler, sizi gelecekteki başarılarınız için donanımlı kılmıştır. Şimdi, bu donanımlarınızı kullanma ve farkınızı gösterme zamanı…” diyerek başlayan Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has, mezunları kendilerine ve yeteneklerine güvenmeleri konusunda cesaretlendirdi.

Kadir Has Vakfı’nın, üniversitemizi her alanda desteklediğinin altını çizen Can Has, “Üniversitemiz, Vakfımızın kurucusu merhum Sayın Kadir Has’ın belirlediği temel değerlerle uyumlu olarak tüm paydaşlarına bilgiye ve araştırmaya dayalı özgür bir öğrenme ortamı sağlamaktadır. Vatanseverlik, yardımseverlik, mükemmeliyetçilik, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlılık, toplumun iyi bir eğitim almasına adanmışlık gibi değerler ve amaçlar hem Vakfımızın hem de Üniversitemizin eğitim alanındaki vizyonuyla örtüşmüştür. Bu işbirliği öğrencilerimizin uluslararası akademik düzeyde bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktadır,” dedi.

Kadir Has Vakfı olarak 25 yılı aşan bir süredir verilen desteğin her geçen gün yeni meyvelerini topladıklarını belirten Can Has, özellikle üniversitenin öz kaynaklarının ve öğretim üyeleri tarafından sunulan bilimsel projelerden gelen ulusal ve uluslararası fonların üniversitemizi daha da güçlü kıldığını belirtti: “2022 yılında öğretim üyelerimizin yürüttüğü aktif araştırma proje sayısı 147’ye ulaşmıştır. Bu projelerden elde edilen toplam fon miktarı ise geçtiğimiz seneye oranla neredeyse yüzde 100 artmıştır. Geleceğe daha güvenle bakmamızın, yatırımlarımızı şevkle artırmamızın ardında bu güzel gelişmeler vardır. Bu tabloyu bize yaşatan rektörümüzü, yöneticilerimizi ve öğretim üyelerimizi canı gönülden kutluyorum.”

“HAYALLERİNİZİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÇALIŞIN”

Geçtiğimiz beş yılın hem ülkemiz hem de dünyamız için büyük dönüşümlere sahne olduğunu söyleyen Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, zor bir dönemden daha da güçlenerek çıkıldığını ve üniversitemizin, ülkemizin sayılı araştırma üniversiteleri arasına girdiğini söyledi. Özverili çalışmalar sonucunda lisans ve lisansüstü öğrencilerinin dahil olduğu bir araştırma ekosisteminin yaratıldığını belirten Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz, Kadir Has Üniversitesi Eğitim Modeli’nin yaratım sürecine dikkat çekti:

“Biz akademisyenlerin esas motivasyonlarından biri araştırma, diğeri de farklı mezunlar yetiştirmek oldu. Vahşileşen ekonomik ve politik sistemler karşısında daha çok insan odaklı alternatifler geliştirecek, farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp bundan beslenecek, günümüz insanının ihtiyaçlarını ve yetkinliklerini gözetecek mezunlar yetiştiren yeni bir eğitim modeli geliştirdik: Bunun adı Kadir Has Üniversitesi Eğitim Modeli. Bunu ortaya koymak hiç kolay olmadı. Biz de bildiklerimizi, bize öğretilenleri bir kenara bıraktık ve yaparak öğrenmeye dayalı, sınavsız bir eğitim modeli geliştirmek için çalıştık.”

Mezunlarımızın, topluma faydalarının yanında bireyin birey olma özgürlüğünü gözeten, eşitsizlikleri ortadan kaldıran, bize yaşam sunan gezegene karşı duyarlı olan, cinsiyet eşitliğini gözeten çok daha adil, çok daha insan odaklı sistemler için çalışmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Durukanoğlu Feyiz, “Karşılaşacağınız sorunlara çözüm ararken evrensel insani değerler ve çevreci yaklaşımlar, ilkeleriniz; bilim, kılavuzunuz olsun. Yaşam ne kadar uzun olursa olsun bunu müthiş bir maceraya dönüştürmek sizin elinizde. Sadece hayal kurmakla yetinmeyin, o hayallere ulaşmak için çok çabalayın. Bu çabalarınızı öğrenme açlığınızla besleyin. Şunu bilin ki, öğrendikçe gelişeceksiniz, geliştikçe hayallerinize çok daha erken ulaşacaksınız,” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Evrendeki tüm kara delikleri bilmiyoruz

İstinye Üniversitesi (İSÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sertaç Öztürk: Evrendeki tüm kara delikleri bilmiyoruz  12 …