İL MİLLİ EĞİTİMDEN SANATA ENGEL YOK

Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Hizmetleri Genel Müdürlüğü, sanata engel yok düşüncesinden hareketle özel eğitim okullarındaki öğrencilerimizle engelsiz bir sanatın temellerini attı.

Sanatın Büyüleyici Etkisi

Engelsiz sanatın önemine dikkat çeken Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili sanata vurgusu bakımından çok önemli olan Sanata Engel Yok sergi kataloğundaki yazısında, “Gün geçtikçe sağlamlaştırdığımız bu temel üzerinde öğrencilerimizin yeteneklerinin farkına varmalarını sağlıyoruz. Böylece özgüvenlerini geliştirerek kendi benliklerini kazanmalarına yardımcı oluyoruz. Sanatın büyüleyici etkisiyle yaratıcılıklarını kullanan öğrencilerin somut bir eser ortaya çıkardıktan sonraki sevinçlerine ortak oluyoruz. Onların ve ailelerinin sevinçlerine şahit olmak bizim için paha biçilmez değerdedir.” dedi. Bilgili ardından, etkinliğe gönlünü veren öğrencilere, onları yetiştiren ailelerine, eğitim süreçlerini nitelikli kılan öğretmenlere teşekkür etti.

Dünyanın Renkleri

Sanatın eğitim ortamları ve toplumsal hayat bakımından değerinin altını çizen Bilgili, “Sanatın birleştirici gücü sayesinde ötekileştirilmeden sosyal hayata uyum sağlamayı başaran bireyler, toplumun temelini güçlendirmektedir. Toplumla buluşup sosyal hayat içindeki rolleri benimseyen bireyler, kendilerini daha huzurlu ve mutlu hissetmektedir. Nitekim toplum bu özel öğrencilerin gülen gözlerinin farkına vardığı onlara kucak açtığı zaman, onlar da dünyanın renklerinin farkına varacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ana omurgasını öğrencilerimizin çalışmalarının oluşturduğu kolektif nitelikli Sanata Engel Yok kataloğunda yer alan; Korkuluk’tan Gölge Adam’a, Kuşların Dostluğu’ndan Hayalimdeki Ev’e tüm çalışmalar ayrı bir gözlükle okunmayı hak ediyor. Meraklıları büyülü bir yolculuğa çıkaran katalog aynı zamanda özel eğitimin ülkemizde kat ettiği yol konusunda çıkarımlar yapılmasına yardımcı olacak.

KAYNAK İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …