GENLİK VE SPOR BAKANINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bugün üretime, kaliteye, ülkenin ihtiyaçlarına, vatandaşımızın taleplerine odaklanmış bir üniversiteye ve gençliğe ihtiyacımız var.” dedi.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi 2018-2019 yılı eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni akademik yılın hayırlı olmasını diledi.

Yeni başlangıçların ne kadar heyecan verici olduğunu üniversite yıllarından çok iyi bildiğini belirten Kasapoğlu, “Bu ülkenin gelişmesine kendi imkanımızca katkılarda bulunmamız gerekiyor, hepimizin böyle öncelikli bir görevi var. Bizim hükümet olarak her alanda ülkemizi ileriye taşıyacak hizmetleri, yatırımları gerçekleştirme sorumluluğumuz var. Değerli hocalarımızın yarınlarda ülkeyi emanet edeceğimiz bilgili, donanımlı, ahlaklı, ufku açık nesiller yetiştirme görevi var.” ifadelerini kullandı.

“Başkası gençler adına düşünmemeli ve gençlerin kararlarını vermemelidir”
Bahanelerin ardına gizlenmeden azimle çalışılması gerektiğinin altını çizen Kasapoğlu, “Hiç merak etmeyin, sizlerin çalışmanız için gereken yeri, şartları hazırladık, hazırlıyoruz. Bu, bizim görevimiz. Ne eksikse söyleyin, tamamlayalım, yeter ki siz gözlerinizi yeni Türkiye’nin büyük hedeflerinden bir an ayırmayın. Çünkü sizler kendinizi geliştirdikçe, zihinlerinizi, kalplerinizi büyüttükçe bu milletin umudu da çok büyüyecek.” diye konuştu.

Kasapoğlu, Türkiye’nin en acil ve en önemli meselesinin üretim olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bugün üretime, kaliteye, ülkenin ihtiyaçlarına, vatandaşımızın taleplerine odaklanmış bir üniversiteye ve gençliğe ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye’de en büyük kaynaklarımız eğitime ve üniversiteye ayrılmıştır, bunun kıymetini iyi bilelim. Üniversite öğrenciliği bilgi edinmenin yanı sıra dünyayı tanımak için bir ufuk eğitimidir. Üniversite eğitimi aynı zamanda ayağını bastığı zemini tanıma, yarın neler yapması gerektiğini bugünden öğrenme sürecidir. Bunun için gençlerimizin zihinlerinin, ruhlarının bağımlı ve vesayet altında olmaması gerekir. Başkası gençler adına düşünmemeli ve gençlerin kararlarını vermemelidir. Allah’ın insandan razı olacağı kulluk şekli de Allah’tan başkasına boyun eğmediğimiz bir kulluk anlayışıdır. Hepimiz birbirimizin hukukunu korumaya azami derecede özen gösterelim ve geleceği birlikte inşa edelim.”

“Gençlerimizin hiçbir şebekenin ağına düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz”
Bu ülkenin gençlerine daima inandığını ve güvendiğini anlatan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunları bu inanç ve güven içinde, büyük bir gönül rahatlığı ile söylüyorum ama bu ülkede geçmişte de bu lafları söyleyenler çok oldu. Bir yandan kürsülerde gençlere güvendiklerini söylüyor, diğer yanda onları potansiyel bir tehlike olarak görüyor, önlerini kesiyorlardı. Darbelerle, vesayet rejimleriyle, yasaklarla akıllarınca bu gençlerin Türkiye’nin yönetiminde söz sahibi olmasına karşı insafsızca, izansızca tedbirler aldılar. Biz göreve geldiğimizde dedik ki: Bu gençler Türkiye’nin en büyük gücüdür. Onların enerjileri, dinamizmleri, genç fikirleri, büyük hayalleri bu ülkeyi hak ettiği geleceğe taşıyacak.”

Kasapoğlu, Bakanlık olarak yaptıkları yatırım ve faaliyetlerle gençlerin yanıbaşında olduklarını ifade ederek, “Türkiye’nin dört bir yanında sizin için inşa ettiğimiz gençlik merkezlerimiz, yurtlarımız, kamp ve spor tesislerimizle sizlere hizmet etme gayreti içindeyiz. Bunun için her türlü imkanımızı seferber ediyoruz. Bütün şehirlerimizde olduğu gibi Balıkesir’de ve Bandırma’da da 16 yıl içinde sizler için çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik, çok güzel tesisler yaptık.” dedi.

Balıkesir’de toplam kapasitesi 6 bin 634 olan 11 yurt binasının bulunduğunu dile getiren Kasapoğlu, “Bu yurtlarımızı inşallah artıracağız. Hiçbir gencimizin, kardeşimizin dışarıda kalması, barınmayla ilgili bir sorun yaşamasına tahammülümüz yok. Hiçbir şebekenin ağına düşmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yurtlarımızı konforuyla huzuruyla hayata geçirdik. Kapasiteyi artırmak için elimizden gelen gayreti hızla devam ettireceğiz.” diye konuştu.

“İstiklalimizin yılmaz bekçileri olacaksınız”
Bakan Kasapoğlu, gençlere hitaben şunları ifade etti:

“Ülkemizin büyük atılımlar gerçekleştirerek yükselişe geçtiği şu dönemde yine bu ülkenin istikrarına, milletimizin birlik ve huzuruna kastedenler var. Böyle zamanlarda hepimize ama öncelikle de doğrudan hedef alınan gençlerimize büyük görevler düşüyor Yarınımızın teminatı olan siz sevgili gençlerimiz, milli mücadele ruhunun bayraktarlığını yapacak ve istiklalimizin yılmaz bekçileri olacaksınız. Oynanan algı oyunlarını, ekonomik saldırıları, yazılan kirli senaryoları uyanık kalarak, sağduyunuzu kaybetmeden, bilinçli bir şekilde göğüsleyerek boşa çıkaracaksınız. Bütün bu saldırılara karşı milli değerlerimize, istikrarımıza, birlik ve dirliğimize sahip çıkmak adına toplumsal bilinci artırmak üzere sizler de birer gönüllü olacaksınız. Başta 15 Temmuz olmak üzere bunun gibi nice saldırıyı Allah’a şükür bu birlik ve beraberlik ruhu ile aştık. Farklılıklarımızı zenginliğimiz bilerek, çalışarak, inanarak, üreterek ülkemizi bize işaret edilen muasır medeniyetler seviyesinin üzerine birlikte taşıyacağız.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.