FATİH ERDOĞAN, ASTRİD LİNDGREN ÖDÜLÜNE ADAY

Uluslararası boyutta dünyanın en önemli çocuk edebiyatı ödüllerinden Astrid Lindgren Alma Ödülü (A.L.M.A.) için Türkiye’den Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan 2019 yılı için yeniden aday gösterildi. 2018 A.L.M.A. Ödülü için de Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan aday gösterilmişti. 64 ülkenin adayları arasında A.L.M.A. Ödülü kazananlar Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda açıklanacak.

Fatih Erdoğan kırk yılı aşkın süre içinde yazdığı, resimlediği çocuk kitapları yanında çocuk edebiyatı yayıncılığı editörlüğünde öncülüğü, çocuk edebiyatı öğretimi ve çocuk kitapları çeviri çalışmaları nedeniyle aday gösterildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, dünyanın önemli çocuk edebiyatı ödüllerinden Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2019 için geçen sene de aday gösterilen Erdoğan, kırk yıldan uzun süredir çocuk kitapları yazıp resimliyor.

Erdoğan çocuk edebiyatı öğretimi ve çocuk kitapları çeviri çalışmalarının yanı sıra çocuk edebiyatı yayıncılığı ve editörlüğünde öncü olarak biliniyor.

Kurulduğu 1990 yılından bu yana okuma kültürü odaklı medya, çocuk ve ilk gençlik edebiyatı bağlamında gerçekleştirdiği program, kampanya, yayın ve kongre çalışmaları nedeniyle aday gösterilen Çocuk Vakfı ise çocuk edebiyatına ilişkin çalışmalarıyla tanınıyor.

Vakfın çalışmaları içinde “Çocuk Kitap’la Büyüsün”, “İyi Kitap Önce Çocukların Hakkıdır”, “Kalem Defter Kitap Kampanyası”, “Okuyan Şehir Sakarya”, “Türk Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi”, “Örgün Eğitim Kurumlarında ve Üniversitelerde Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları”, “Köy Okulları Sosyal ve Kültürel Destek Programı” ile “1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi 2013” yer alıyor.

Çocuk Vakfı, Ekim 2018’de köy-mahalle okulları için sınıf ve okul kitaplıkları kurulması amacıyla “O Dev Hayalleri İçin Ödevimiz Çocuklar” kampanyasını başlatmıştı.

ALMA 2018 ödülü için de Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan aday gösterilmişti.

Kazananlar 64 ülkenin adayları arasından seçilerek, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda açıklanacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.