ENGELSİZ KÜTÜPHANE MÜJDESİ

Şair ve yazar Ali Ural, “İstinyeli – Yazar Buluşmaları” kapsamında, İstinye Üniversitesi’ne konuk oldu.

İstinye Üniversitesi’den, Engelsiz Kütüphane müjdesi

İstinye Üniversitesi (İSÜ)’nin gelenekselleştirmeyi planladığı “İstinyeli – Yazar Buluşmaları”nın ilki, 54 üncü Kütüphane Haftası’nda, şair ve yazar Ali Ural söyleşisiyle gerçekleştirildi. Etkinlikte ayrıca, “Engelsiz İstinye” projesi kapsamında, “Engelsiz Kütüphane” projesi için çalışmalara başlandığı müjdesi verildi.  

İSTİNYELİ – Yazar Buluşmaları’nda konuşan şair ve yazar Ali Ural, sanal dünyanın bilgi çöplüğüne dönüştüğünü belirterek, okumayan insanın sığ bir yaşantıyı tercih ettiğini söyledi.

İstinye Üniversitesi’nin gelenekselleştirmeyi planladığı “İstinyeli – Yazar Buluşmaları”nın ilki 54 üncü Kütüphane Haftası‘nda gerçekleştirildi. Şair ve yazar Ali Ural’ın katıldığı ve öğrencilerle söyleştiği etkinlikte; bir de müzik dinletisi gerçekleştirildi. Kütüphane dostları ödülleri ve çekiliş ile sona eren etkinlikteki söyleşinde, Türkiye’de kitap ve kütüphane sayısının hızla büyüdüğüne dikkat çeken Ali Ural, buna rağmen okuma oranının düşüklüğüne dikkat çekti.

“GÖRÜNÜRDE KİTAP OKUYORUZ”

Kütüphanelerin öğrenciler tarafından daha çok ders çalışma amaçlı kullanıldığını özellikle vurgulayan Ural, “Kütüphanelerin öğrenciler tarafından bir ders çalışma mekanı olmaktan çok bir okuma alanı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Ben bu anlamda var olan kütüphanelerin bile gereğince değerlendirilmediğini düşünüyorum. Kitapla bağımız görünürde çok fazla ama nitelikli bir okumanın olmadığını ve bu nedenle de yaşantılarımızın sığlaştığını düşünüyorum” dedi.

“BİLGİ KAYNAĞINDAN ELDE EDİLMELİ”

Bilginin kaynağından elde edilmesi gerektiğinin de altını çizen Ural, sözlerine şöyle devam etti: “İnternet maalesef yer yer bilgi çöplüğüne dönüştü. Dolayısıyla her bilgiye güven olmuyor. Ama buna rağmen bilgi için bile sosyal medyayı ya da interneti kullanan çok az kişi var. Sığ bir yaşantı tercih ediliyor. Okumanın insana yüklediği sorumluluklar var. Bu sorumluluklardan kaçtığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“AİLELER EDEBİYATI İHMAL ETMESİN”

Ailelerin çocuklarına edebiyatı sevdirmesi gerektiğine dikkat çeken Ural, “Aileler, çocuğumuz doktor, mühendis olsun diyor. Tamam ama ne olursa olsun kitap okumadan, onun, hem kendisi hem de toplumla olan iletişimi imkansız hale gelecek. Bu durumda mesleklerinde başarılı olamayacaklar. Bu bakımda aileler edebiyatı ihmal etmesinler.” uyarısında bulundu.

“ENGELSİZ KÜTÜPHANE MÜJDESİ”

2016 yılında kurulan İstinye Üniversitesi Kütüphanesi, yeni projelerle istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. İSÜ tarafından yapılan açıklamada, “Engelsiz İstinye” projesi kapsamında, Engelsiz Kütüphane projesi için çalışmalara başlandığı belirtildi. Özel gereksinimli akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlanan Engelsiz Kütüphane, son teknoloji ürünü cihazlarla donatılarak, hizmete açılacak.

Kütüphanenin üniversite dışına da açık olması planlanıyor. Bilgiye ulaşmada en dezavantajlı grubun görme engelliler olduğu biliniyor. Bu nedenle Engelsiz Kütüphane, bu konuda gereken hassasiyeti göstererek, daha çok görme engellilere yönelik hizmetleriyle ön plana çıkacak. Gerek gönüllü kitapseverler, gerekse öğrenciler engelli vatandaşlar için kitap seslendirecek.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Yetenekli Öğrenciler için tam burslu eğitim anlaşması imzalandı

Horizon Group bünyesindeki ISF – International Students Foundation  (Uluslararası Öğrenciler Derneği) ile uluslararası eğitim bursu …