ENGELLİ ÇOCUKLARDA DİŞ SAĞLIĞI

Engelli çocuklar ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubundadır ve ağız hijyeni genel popülasyonla kıyaslandığında daha kötüdür. Bu bireylerde beslenme ve çiğneme problemleri yaygındır.

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Pedodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Aydın, ‘’Engelli çocuklarda ağız-diş yapısı, fiziksel engeller, özel diyetler ve ilaçlar nedeniyle diş sağlığı problemleri görülmektedir. Fonksiyon bozukluğu nedeniyle, el becerisi gerektiren diş fırçalama gibi oral hijyen prosedürleri yeterli bir şekilde yapılamayabilir. Dolayısıyla hastalarda kötü ağız hijyeni sonucu gıdaların dişler arasında sıkışması, yoğun dental plak, ağız kokusu sık rastlanır. Engelli çocuklarda, çoğunlukla temel sağlık problemlerinin çözümü ile ilgilenildiğinden, ağız ve diş sağlığı ihmal edilebilmektedir. Bunun sonucunda diş çürükleri ve diş eti hastalıkları artarak, tedavisi güç ileri aşamalara ulaşmaktadır. Erken dönemde  alınacak koruyucu ağız ve diş sağlığı önlemleri, ileride karşılaşabilecek bu tür problemlerin engellenmesinde önem taşımaktadır’’ dedi.

Engelli çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi

Sağlıklı çocuklarda olduğu gibi engelli çocuklarda da, dişler ağızda görünür görünmez, anne ya da çocuğun bakıcısı her beslenmeden sonra dişleri nemli bir gazlı bez ile temizlemelidir. 2 yaşa doğru küçük, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılarak ve çocuğun eğitilmesi ile başlanmalıdır. Oral hijyen sağlanmasında ilk aşama hastanın eğitilmesidir. Bu hastalar soyut kavramları güç kavrarlar. Bu nedenle diş temizlemenin neden gerekli olduğu somut olarak ve resimlerle gösterilerek hastalar diş fırçalamaya teşvik edilmelidir. Çocuğun ağzı günde bir kere tam anlamıyla, besin artığı kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Her öğünden sonra ağzın çalkalatılması da önemlidir önerilmektedir.  Ağız içerisinde diş plağı oluşumunu engellemek amacıyla karbonatlı su ya da klorheksidin içeren gargaralar kullanılabilir. Piyasada diş temizleme mendilleri de mevcuttur.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

OTİZMDE ALTTA YATAN SEBEPLERİ BELİRLEMEK ÇOK ÖNEMLİ

HANGİ DURUMDA OTİZM’DEN ŞÜPHELENMELİ ÇOCUĞUNUZ SESLENDİĞİNİZDE CEVAP VERMİYORSA DİKKAT! GÖZ TEMASI KURAMIYORSANIZ OTİZM OLABİLİR Otizm …