“DEPREM ÜLKESİYİZ ANCAK DAYANIKLI BİNALAR YAPMAK MÜMKÜN”

DASK YARIŞMASINDA FİNALE KALDILAR

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri, DASK’ın düzenlediği 2024 Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda finale katılmaya hak kazandılar.

Altınbaş Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü öğrencileri, hazırladıkları dayanıklı bina projeleri ile önemli bir başarı elde ettiler. İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sepanta Naimi, her yıl düzenlenen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yarışmasının başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırma hedeflediğini anlattı.

Doç. Dr. Sepanta Naimi, Türkiye’nin genelinin deprem bölgesi olduğunu vurgulayarak, “Deprem ülkesiyiz. Ancak bilimin gereklerini yerine getirirseniz dayanıklı binalar yapmak mümkün. Asıl önemli olan doğru tasarımlar ile doğa olayını afet olmaktan çıkarmaktır.” değerlendirmelerini yaptı. Altınbaş Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü öğrencilerini deprem konusundaki farkındalıklarını artırmak için bu sene yedincisi düzenlenen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yarışmasına katıldıklarını iletti. İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin bu sayede deneysel olarak tasarladıkları yapıların davranışını yakından görebildiklerini belirtti.

Doç. Dr. Sepanta Naimi ve Arş. Gör. Merve Handere’nin danışmanlığında hazırlanan projeyi, Kenan Şahan, Esra Nur Çağlar, Miray Öztürk, Ömer Bozdoğan ve Kübra Öztürk hazırladı. Naimi, hem ulusal hem uluslararası düzeyde düzenlenen bu tip yarışmalara katılmaları için öğrencilerini teşvik ettiklerini dile getirdi. Geçen sene de California’da düzenlenen Deprem Mühendisliği Araştırmaları Enstitüsü’nün (EERI) Depreme Dayanıklı Yapı Tasarım Yarışması’nda “Rookie of SDC” özel ödülünü aldıklarını hatırlattı. Değerlendirme kriterleri poster, sunum, estetik, maliyet ve deprem dayanıklılık performansı olan yarışmaya, Türkiye’den ve dünyadan toplam 38 üniversite katılmış

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

SAHTE DİPLOMA SAHİCİ ELLERDE YETİŞECEK KUŞAĞIN KATLEDİLMESİDİR

(Öğretmenim Dergisi / Özel Haber-İstanbul) Geçtiğimiz günlerde Öğretmenim Dergisi haber merkezine Neafoni Haber Ajansı tarafından gönderilen bir …