BUGÜN TİYATROCULARIN VE TİYATROYA EMEK VERENLERİN GÜNÜ

27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

Dünya Tiyatrolar Günü nedir?

1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından 1961 yılında alınan bir kararla 27 Mart günü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul edilmiştir. Eğitici bir sanat dalı olan ve sinema ve televizyonunun da temel dayanağı olan tiyatro, toplumun eğitimine, kültürüne ve estetik duyarlılığının gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır. Geleneğimizdeki ortaoyunları, meddah gösterileri, kukla oyunları ve gölge oyunları, evrensel niteliğe sahip tiyatro dalındaki sanatçılarımız, milli değerlerimizi ön planda tutan eserlerin sergilenmesi ile toplumun örf ve adetlerinin yaşatılmasına, çocuklarımızın ve gençlerimizin iyiye, güzele ve doğruya yöneltilmesine katkı sağlamaktadır.

Dünya Tiyatro Günü, sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.

ŞEHİR TİYATROLARI ÜCRETSİZ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahneleyeceği 30 farklı oyunu tiyatro severlere ücretsiz sahneleyecek. Toplamda 8 bin 500 kişinin ücretsiz tiyatro izlemesini sağlayacak etkinlikte 7 oyun da çocuklar için sahnelenecek.

CUMHURBAŞKANI’NDAN DÜNYA TİYATRO GÜNÜ MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Dünya Tiyatro Günü’ mesajında, sanatın ve özellikle tiyatronun çocuklar ve gençler üzerine olumlu etkilerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında, sanatın sevgi, saygı, hoşgörü ve barış ortamının vazgeçilmez koşulu olduğunu belirterek, “Sanat, sanatçılarımızın fedakâr ve duyarlı çalışmalarıyla yükselecek, ülkemizi kültür ve sanat alanında da muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacaktır ” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ZEHRA İPŞİOĞLU’NDAN DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ İÇİN ULUSAL BİLDİRİ

Yazar, eleştirmen ve akademisyen Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için ‘Ulusal Bildiri’ kaleme aldı. İpşiroğlu, bildiride “Sadece tiyatro tüketiminin tuzağına düşmemek de yeterli değil şüphesiz. Çünkü ben öyle bir ülkeden geliyorum ki tiyatronun insanca yaşayabileceğimiz barışçıl ve demokratik bir toplumu savunma gizli gücünün ne kadar değerli olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

Öğretmenim Dergisi ve Yayınları olarak tüm tiyatrocu ve tiyatroya emek verenlerin bu gününü kutlarız…

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

DUAYEN TELEVİZYONCU ERKAN YOLAÇ VEFAT ETTİ

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızılarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç uzun süredir tedavi gördüğü …