Bir çocuk değişir, dünya değişir

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği – IDEA Universal, Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Köyü’nde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik Akıllı Öğrenme Laboratuvarı projesini hayata geçirdi.

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği – IDEA Universal, hayata geçirdiği teknoloji temelli öğrenme laboratuvar projesiyle çocuklara kendi hızlarında akıllı ve eğlenceli bir şekilde öğrenme imkanı sağlıyor. Akıllı öğrenme laboratuvarında tabletlere, çocukların motor becerilerini geliştirmeyi amaçlayan fiziksel oyunlar yerleştiriliyor. Temel mantık, matematiksel beceri, okuma-yazma ve yaratıcılık gibi birçok alana destek veren 500’ün üzerinde akıllı uygulama tabletlere yükleniyor. Böylece çocuklar yapay zeka destekli, çağın ötesinde bir modelle verimli ve hızlı bir şekilde eğitim açıklarını kapatabiliyorlar.

“Bu proje ile çocuklar eğitim açıklarını kapatabilecek”

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği – IDEA Universal Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dağlı, Adana’nın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Köyü’nde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik akıllı öğrenme laboratuvarı projesi üzerine son iki yıldır çalıştıklarını söylüyor ve ekliyor: “O bölge depremi de yoğun hisseden bir bölge oldu. Dolayısıyla buradaki çocuklar için eğitime erişememek yeni değil ama tabii depremle birlikte daha fazla sayıda çocuk eğitimlerine devam edemeyecek noktaya geldi. Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için bu yıllarca böyleydi. Dolayısıyla orada lokasyonumuzu değiştirmeden planladığımız takvimde ilerleyerek akıllı öğrenme laboratuvarını kurduk. Burada 20 tablet, 500’ün üzerinde oyun temelli uygulama ve diğer fiziksel temelli uygulamalarla çocuklar kendi öğrenme hızlarına göre okuma-yazma, mantık, matematik, yaratıcılık gibi alanlarda hızlıca öğreniyorlar. Bu projeyle çocuklara eğitimlerini tamamlamaları için fırsat eşitliği yaratıyoruz. Burada özellikle kız çocuklarını hedefledik. Herkese açık ama modelin kız çocuklarına yarattığı fayda çok daha büyük. Bu proje sayesinde çocuklar yapay zeka destekli, çağın ötesinde bir modelle verimli ve hızlı bir şekilde eğitim açıklarını kapatabilecekler.”

“Projeyle yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşmak hedeflendi”

Akıllı öğrenme laboratuvarı, yılın her günü çocukların kullanımına açık olmak üzere kurgulandı ve tasarlandı. Projeyle, bölgede tüm tarım işçisi ailelerin çocuklarına, mülteci ve deprem bölgesindeki çocuklara ulaşmak hedeflendi. 25 Mart 2023 tarihinden beri hayata geçirilen akıllı öğrenme laboratuvarında, derneğin bünyesinde görev alan proje koordinatörü, saha koordinatörü, bölgeden görev alan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı üç öğretmenle beraber bir gönüllü, toplam altı kişi görev aldı. Akıllı öğrenme laboratuvarı projesi ile yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşmak hedeflendi.

Projenin mobil versiyonu da mevcut

Projenin mobil versiyonu, yani karavanla hareket eden akıllı öğrenme laboratuvarı da faaliyetlerine başladı. Bu gezici akıllı öğrenme laboratuvarı, deprem bölgesinde çizilen bir rotada çocuklara yapay zeka destekli temel eğitim sağlıyor. Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği – IDEA Universal, gezici akıllı öğrenme laboratuvarı ile süreç içinde Adıyaman’dan Kahramanmaraş’a, Gaziantep’ten, Malatya’ya depremden etkilenen tüm kentlere ve köylere ulaşmayı hedefliyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kayalar Ailesi Desteğiyle Yenilendi

Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan kütüphane, Kayalar ailesinin desteğiyle yenilendi. 17 Mayıs Cuma günü …