İstinye Üniversitesi, URAP Dünya Sıralamasında hızla yükseliyor

İstinye Üniversitesi (İSÜ), üniversitelerin akademik performanslarının ölçüldüğü ve dünya genelindeki en iyi 3 bin üniversitenin başarı sırasını yansıtan, ‘URAP Dünya Sıralaması Listesi’ndeki en başarılı ilk 10 Türk vakıf üniversitesi arasında yer aldı. İSÜ, Türkiye’den sıralamaya giren en iyi üniversiteler arasında geçen yıla göre 49 sıra yükseldi.

Geçtiğimiz yıllarda listenin en hızlı yükselen üniversitesi olarak dikkat çeken İstinye Üniversitesi (İSÜ), University Ranking by Academic Performance (URAP) Dünya Sıralamasında da hızlı yükselişini sürdürerek, 2023-2024 akademik yılındaki performansıyla dünya genelinde 657 sıra birden yükseldi ve en başarılı ilk 10 Türk vakıf üniversitesi arasında yer aldı.

Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralayan URAP, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren bir sıralama sistemi olarak, “URAP Araştırma Laboratuvarı” tarafından, üniversitelerin yıllık akademik performanslarının ölçülmesi üzerine çalışmalar yapıyor ve ulusal ve uluslararası ölçekte başarı endeksleri yayınlıyor. Bu endeksler ile URAP Dünya Sıralamasında en iyi 3 bin üniversitenin dünyadaki başarısı ilan ediliyor. Temelde makale ve atıf puanları hesaplanan listede yer alan üniversiteler arasında, Türkiye’den bu yıl toplam 119 üniversite sıralamaya girdi. Başarı gösteren Türk üniversitelerinin 93’ü devlet, 26’sı ise vakıf üniversitesi oldu.

İSÜ en iyi üniversiteler arasında 49 sıra yükseldi

Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında son yıllardaki performansıyla en hızlı yükselen üniversite olarak başarılı bir performans sergileyen İSÜ, akademik başarısını uluslararası akademik camiada da sürdürdü. İSÜ, 2022-2023 yılı URAP Dünya Sıralamasında, listede 2761’inci olarak yer alırken, aradan geçen bir senedeki performansı ile sıralamada 657 basamak yükselerek, 2023-2024 verilerine göre 2104’üncü oldu. URAP Dünya Sıralamasının son göstergelerine göre ise, İSÜ, Türkiye’den sıralamaya giren en iyi üniversiteler arasında 49 sıra yükseldi. Bu başarı, İSÜ’yü kendi kategorisinde bulunan diğer Türk vakıf üniversiteleri arasında 9’uncu sıraya taşıdı.

URAP Dünya Sıralaması göstergeleri 

2023-2024 URAP Dünya Sıralaması listesi göstergeleri arasında makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi ve uluslararası iş birliği gibi parametreler yer alıyor. Listede yer alan üniversitelerin, dünya sıralamasında makale ve atıf sayıları hesaplanırken, yalnızca etki değeri yüksek dergilerdeki (Q1, Q2 ve Q3) makaleler sıralamaya dâhil ediliyor. Beş yıllık toplam doküman hesaplanmasında ise, üniversitelerin tüm makale ve dokümanları (Q4 dâhil) değerlendirmeye alınıyor. URAP Dünya Sıralamasında, akademik üretkenlik temel göstergelerinin ötesinde, bilimsel yayınlarla ilgili veriler Clarivate Analytics tarafından sunulan InCites™ gibi saygın veri tabanları üzerinden elde ediliyor. Yakın dönemde ilan edilen URAP Türkiye Sıralamasında en yüksek ilerlemeyi gösteren üniversite olarak dikkat çeken İstinye Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında 2022-2023 yılı sıralamasında 38’inci sıradan 19’uncu sıraya çıkmış, vakıf ve devlet üniversitelerini kapsayan ‘tüm üniversiteler’ kategorisinde de 43 sıra yükselerek, 2022 senesinin büyük gelişmeyi ve ilerlemeyi gösteren üniversitesi olduğunu göstermişti.

İstinye Üniversitesi hakkında:

İstinye Üniversitesi, “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan ve sağlık sektöründe 25 yılı aşan bilgi, birikim ve yatırımları olan MLP CARE Grubu’nun desteğiyle 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Odak noktasında yapay zekâ ve dijitalleşmenin yer aldığı üniversite, güçlü akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma performansıyla ve her alandaki AR-GE çalışmalarıyla çağımızın bilgisinin üretilmesine katkıda bulunuyor. Öğrencilerini bilimin gücüne güvenen, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştiren İstinye Üniversitesi, sadece teorik bilgiyi odağına almıyor öğrencilerini bilgilerini pratikte de kullanabilecekleri uygulama alanlarına yönlendiriyor. Bünyesinde dokuz fakülte ve iki meslek yüksekokulu yanında lisansüstü eğitim enstitüsü bulunduran üniversite; edebiyattan sanata, sağlıktan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda yetkin bireyler yetiştiriyor. Üniversite eğitim, araştırma, yenilik ve teknoloji geliştirmede mükemmeliyeti hedefleyerek dünyanın öncü üniversitelerinden biri olmayı amaçlıyor. İstinye Üniversite’nin ana hedeflerinden bir tanesi ise yerel ve evrensel sorunlara çözümler geliştirerek toplumun gelişimine katkıda bulunmak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Savunma psikolojisi düşük özsaygı ile ilişkili!

Eleştiriye tahammülsüzlük kişinin gelişimini engelliyor! İnsanların eleştirilere veya önerilere savunma psikolojisiyle tepki göstermelerinin altında, kişinin …