BİLNET OKULLARI CERN GEZİSİNDE

Bilnet Liseleri öğrencileri, fizik ve matematik bölümlerinin bu yıl ikinci defa düzenlediği “Rönesans’tan Günümüze Fizik ve Matematik” temalı CERN gezisine katıldı. Gezi planında “Blockchain Altyapı Teknolojileri Merkezi”ne giden öğrenciler bu merkeze giren ilk lise grubu oldular, aynı zamanda her yıl dünyadan sadece 8 okulun kabul gördüğü S’Cool-LAB çalışmalarına katılmalarıyla da bir ilki gerçekleştirdiler.

Bilnet Liseleri öğrencilerinin katıldığı Cern gezisinin ilk durağı Roma oldu. Gezi sırasında Floransa’daki Gelileo Müzesi’ni gezerek Siena Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Songül ÇAĞLAR rehberliğinde; Galileo’nun Jüpiter uydularını, kullandığı diğer enstrümanları keşfettiği teleskobunu ve diğer koleksiyonları inceleme fırsatını yakaladılar. Ardından Milano’daki “World of Leonardo da Vinci Müzesi”ne giden Bilnetli öğrenciler, alanında uzman bir yetkili eşliğinde ünlü bilim adamı Da Vinci’nin çizimlerinden yola çıkılarak oluşturulan dünyanın en kapsamlı makine koleksiyonunun sergilendiği bu alanda gelişen teknolojinin tarihinde adeta bir yolculuğa çıktılar.

Müzelerin sonrasında Lugano’daki Blockchain Alt Yapı Teknolojisi ve Şehircilik Gözlem Merkezi’ni gezen Bilnet Liseleri öğretmen ve öğrencileri, buraya Türkiye’den katılan ilk lise grubu olarak Jan TRAUTMANN ve Alex CHUNG’un yaptıkları çalıştayda yazılım teknolojisi hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatı yakaladılar.

Gezilerine İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden Bilnet Liseleri öğrencileri, gezinin ana teması olan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’de gözlem çalışmalarında yer aldılar. Prof. Dr. Kerem CANKOÇAK’ın rehberlik ettiği bu gezide, aynı zamanda her yıl dünyadan sadece 8 okulun kabul gördüğü S’Cool LAB çalışmalarına katıldılar. S’cool LAB adlı Fizik Eğitimi Araştırma Merkezi’nde, fizikle uygulamalı olarak bağımsız keşifler yapma ve laboratuvar çalışmalarında yer alma imkânı buldular.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

OKULLAR AÇILMADAN İKİ BİN KURS KAPANACAK

MEB Özel Öğretim Genel Müdürlüğü internet sayfasında “İZİNSİZ EĞİTİM FAALİYETİ İHBARI” linkine 1 Eylül.2023 ten …