AÇIK UÇLU SORULARA DİKKAT

Üniversiteli olmanın ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları için son hafta telaşı yaşanırken bu yıl sınavda ilk kez açık uçlu sorular da yer alacak. Açık uçlu soruların önemine dikkat çeken eğitimciler, adayların doğru bir yanıtla bile sınavda fark yaratabileceğini vurguluyor.

ÜNİVERSİTE maratonunun ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 10-11 ve 17-18 Haziran’da yapılacak. Öğrenciler son hafta telaşını yaşarken, bu yıl LYS’de bazı yeniliklerle de karşılaşacaklar. Sınavda ilk defa açık uçlu sorular da yer alacak. Her LYS’de üç soru açık uçlu olacak. Uzmanlar, yanlışların doğruları götürmeyeceğini ve tıp gibi yüksek başarı puanlarıyla öğrenci alan programlara girmek isteyenlerin bu soruları mutlaka yanıtlaması gerektiğini söylüyor. Bir soruyla bile yüzlerce kişinin geride kalabileceğini dile getiren eğitimciler, açık uçlu soruların göz ardı edilmemesi gerektiğini ve doğru cevaplayanların fark yaratabileceğini vurguluyor. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal, bu tip sorularda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:
m Bu tarz sorular üst düzey diye tanımlanabilecek uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme gibi özellikleri ölçüyor. Bu nedenle eleyici güçleri yüksek olabilir. Sayıları az ve zor gözüyle bakarak asla açık uçlu soruları atlamayın.

ELEYİCİ OLABİLİR

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …