YÜKSEKÖĞRETİMDE TAM NOT ALDIK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Türk yükseköğretim sistemi, 24-25 Mayıs’ta Fransa’da düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi’nde ‘Yeterlilikler Çerçevesi, ‘Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ ve ‘Diploma Eki’ başlığı altındaki üç konuda da tam puan yani 5 üzerinden 5 aldı. Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci’nde pek çok Avrupa ülkesinin önündeyiz. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme. Türk yükseköğretiminde güzel gelişmelerin Avrupa farkında. Türkiye’de güzel şeyler oluyor, yükseköğretim alanında da güzel şeyler oluyor. Henüz istediğimiz noktada olmasak da gelişmeler ve iyileşmeler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 24-25 Mayıs’ta Fransa’da düzenlenen Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi’nde, Türk yükseköğretim sisteminin, üç konuda tam puan aldığını belirterek, “Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci’nde pek çok Avrupa ülkesinin önünde yer almaktayız. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme” diye konuştu. Saraç, Türkiye’nin 2001’de parçası olduğu Bologna sürecinde, ülke karnelerini değerlendirmek ve yeni hedefler belirlemek amacıyla iki veya üç yıl aralıklarla bakanlar seviyesinde toplantılar düzenlendiğini söyledi.

Avrupa Yüksek Öğretim Alanı’nın 48 ülkeden oluştuğunu, bu kapsamda son olarak 24-25 Mayıs tarihlerinde Fransa’da Avrupa Yükseköğretim Alanı Bakanlar Zirvesi’nin düzenlendiğini anlatan Saraç, zirveye YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığının müşterek bir heyetle katıldığını belirtti.Avrupadan Türk yükseköğretimine üç başlıkta tam not

‘BOLOGNA SÜRECİNDE PEK ÇOK AVRUPA ÜLKESİNİN ÖNÜNDEYİZ’
Saraç, zirvede, daha önce “Derece Sisteminin Geliştirilmesi (Yeterlilikler Çerçevesi, ECTS Sistemi ve Diploma Eki Süreci)”, “Tanıma” ve “Kalite Güvencesi” alanlarında belirlenen 2018 hedefleri açısından “Türkiye’nin dikkate değer gelişmeler kaydettiğinin” belirtildiğini anlattı.

Zirvede, Avrupa yükseköğretim alanındaki Bologna Süreci’ndeki ülkelerin üç ana başlıkta “Avrupa Yükseköğretim Alanı Süreci Değerlendirme Raporu”nda ele alındığını belirten Saraç, Türkiye’nin derece sistemlerin geliştirilmesi ana başlığı altında “Yeterlilikler Çerçevesi, “Avrupa Kredi Transfer Sistemi” ve “Diploma Eki başlığı” altındaki üç konuda da 5 üzerinden 5 tam puan aldığını söyledi.

Türk yükseköğretim sisteminin, derece sisteminin geliştirilmesi alanındaki tüm alt alanlarında, önceki yıllara nazaran büyük bir gelişme göstererek, üç alt başlığın tümündeki değerlendirmelerden, özellikle de Avrupa yükseköğretim sisteminde en üst düzeydeki zirveden tam not almasının önemini anlatan Saraç, “Bu zirvedeki tespitler bize gösteriyor ki Bologna Süreci’nde pek çok Avrupa ülkesinin önündeyiz. Bu çok önemli ve olumlu bir gelişme” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kayalar Ailesi Desteğiyle Yenilendi

Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan kütüphane, Kayalar ailesinin desteğiyle yenilendi. 17 Mayıs Cuma günü …