YENİ BAŞLAYANLARIN ZAMANA İHTİYACI VAR

17 Eylül’de okullar açılıyor. Özellikle okula yeni başlayacak çocukların bu dönemde desteğe ihtiyacı olacak. Uzmanlar uyum sürecine dikkat çekiyor, çocuğun okulda kendini güvende ve rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olacağını hatırlatıyorlar.
Bu yıl yeni eğitim yılı 17 Eylül’de başlayacak. Yaklaşık18 milyon öğrenci ders başı yaparken, ilkokula başlayan çocukları da bir uyum süreci bekliyor. MEF Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanları bu süreçte yapılması gerekenleri anlatıyor:

ZAMANA İHTİYAÇ VAR
Uyum sürecine etki eden durumlar incelediğinde; çocuğun kişilik yapısı, aile içi ilişkiler, endişeli anne baba tutumları, daha önceki okul yaşantısı, okul kavramı ve okul hakkındaki ön bilgiye sahip olmaması gibi çeşitli faktörler görülüyor. Çocuğun okulda kendini güvende ve rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olacak. Tüm insanlar gibi çocuklar için de, bulundukları ortamda sevgi ve güven ilişkisinin olması oldukça önemli.

DEVAMSIZLIK İYİ DEĞİL
Çocuğun okula tümüyle uyum sağlayabilmesi, okul yaşantısını düzenli sürdürebilmesiyle ilişkili. Okula sürekli devam eden çocukların devamsızlık yapan çocuklara oranla okula uyum süreçleri, daha hızlı oluyor. Bu süre içerisinde hiç sorun yaşamadan uyum sağlayan ve bu dönemi rahat atlatan çocuklar olduğu gibi, geçici sorunlar yaşayan ya da okul fobisi yaşayan çocuklar da olabilir.

ANNE-BABANIN TAVRI ÇOCUĞU ETKİLİYOR
Anne-babanın çocuğu okula bırakırken, kararlı ve huzurlu bir ifade ile yaklaşması, sözlü ya da beden dili ile olumlu mesaj vermesi, çocukta okula olan güven duygusunun oluşmasını destekliyor. Ailenin çocuktan habersiz ayrılması veya gözleri ile bile olsa ‘Keşke çarem olsa da seni alıp gidebilsem’ mesajını veren ifadesi, çocuğun uyum sürecinin uzamasına neden oluyor. Çocuktan ayrılırken kararsız bu tutumun sürdürülmesi, çocuğun mutsuzluğunun ve güvensizliğinin oluşmasına neden olur.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Derslerimize aç girmeyelim

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, “Her dört çocuktan biri okula aç gidiyor” diyerek her öğrenciye ücretsiz bir …