YEKÜV’DEN 25 YILIN HİKAYESİ

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı ve bu alanda sorunların çözümüne katkı sunmayı amaçlayan 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) 25. Kuruluş yıldönümü kapsamında hazırladığı kitabını The Marmara Taksim’de düzenlediği toplantıda tanıttı. YEKÜV’ün yeni dönem planlarının da anlatıldığı buluşmaya YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir, YEKÜV Onursal Başkanı Gülbin Sözen ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı

 

Kurulduğu ilk günden bugüne sağladığı karşılıksız eğitim bursları ve hayata geçirdiği pek çok proje ile çocuk, genç ve yetişkin yüzbinlerce insanın hayatına dokunan YEKÜV’ün 25 yıllık hikayesinin toplandığı kitabı The Marmara Taksim’de düzenlenen buluşmada basına tanıtıldı.

Türkiye’nin geleceğini eğitimin belirleyeceğini ve bunda tüm toplumun payı olacağını belirten 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) Başkanı Işın Özdemir; “21. Yüzyılda eğitimin kalitesinin ve çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılmasının tartışılması beklenirken bugün hala ülkemizde eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençlerimizin olması bizi ve bizim gibi kendilerini eğitime adamış insanların varlığını daha da önemli kılıyor. Yeterince zorluklarla dolu hayatlarımızı kolaylaştıran iki şeyden biri eğitim diğeri ise sevgi. Her çocuğun, her gencin hatta her yetişkinin eğitim ve sevgiye ihtiyacı var. Biz YEKÜV olarak 25 yıl önce “Bir Çocuk Daha Okusun Diye” yola çıkmıştık, bundan sonra ‘eğitim ve sevgiden mahrum kalan tek çocuğumuz kalmasın’ diyerek yola devam edeceğiz” dedi. Işın Özdemir 2018 yılında YEKÜV’ün yıllardır kesintisiz devam eden Anadolu’ya Armağan, Umut Kızlar, Öğrencilerle İletişim gibi projelerinin zenginleşerek devam edeceğini söyledi. Işın Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü. “2018 yılında, geçmişte çok başarılı bir şekilde uygulanmış olan “Demokratik Haklarım İçin Buradaydım, Buradayım, Burada Olacağım”  projemiz gibi etkisi büyük yeni bir proje ortaya çıkartmayı planlıyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Yakın bir zamanda bu projemizin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Bugüne kadar YEKÜV’e vermiş olduğu destekler için tüm basın mensubu dostlarımıza sonsuz teşekkürler.”

1992 yılında YEKÜV’ün kuruluşundan bu yana Vakıf Başkanlığını yürüten YEKÜV Onursal Başkanı Avukat Gülbin Sözen ise “25 Yıl önce 10 tıp öğrencisine burs vermek üzere çıktığımız yolda büyük bir özveri ve gönüllülükle ‘Bir Çocuk Daha Okusun Diye’ çabaladık. Maddi katkıları öğrencilere ulaştırmak için çırpınırken yüreklere dokunmayı da hiç ihmal etmedik. Çünkü ancak yürekten yaparsak yüreklere ulaşabileceğimizi biliyorduk. Yola çıktığımız ilk günden bugüne birlikte olduklarımızla, yolun bir yerinde bize katılanlara, yitirdiğimiz aziz dostlarımızla özveriyle, sabırla ve ısrarla, güzelliklere sevinerek, varsa acılara bal eyleyerek kesintisiz 25 yıl yolumuza devam ettik. Yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan nice büyük bağışçılarımızla, gönüllülüğün silinmez izlerini arkalarında bırakarak aramızdan ayrılanlarla, saatini YEKÜV’e ayarlayan gönül birliği yaptığımız arkadaşlarımızla ve el ele tutuşsalar dünyayı saracak gençlerimizle YEKÜV’ün 25. yılını görebildiğimiçin çok mutluyum. YEKÜV, bizlerden sonra gelecek genç kuşaklarca ve Vakfın profesyonellerince korunması ve yüceltilmesi gereken toplumsal bir emanettir. Büyük bir çaba ve özveriyle sahip olunan bu emanetin; kuruşuna, itibarına zarar vermeden bizlerin inanç ve felsefesi doğrultusunda yüreklerini de katarak kullanılması ve yeni kazanımlarla büyütülmesi en büyük dileğim hatta kuruluşundan bugüne emanetleri alan kişi olarak vasiyetimdir. 25.yılımız kapsamında yayınladığımız kitabımız da dünden bugüne hepimize ışık olacaktır, kitabımızı yazan Sevgili Yeküv dostu Serap Gökçebay’a ve katkıları olan herkese gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

YEKÜV Hakkında:

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), ülkemizde yaşanan sorunların temelinde eğitim olduğunu görerek bu sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla 1992 yılında kuruldu. Özellikle okumak için kırsaldan İstanbul’a gelen, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı üniversite gençlerine eğitimde fırsat eşitliği sunmak ve en iyi düzeyde yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla çalışan YEKÜV Ailesi, her yıl bünyesine kattığı yeni bursiyerlerle büyüyen bir Vakıftır.

Yazar Adnan Gündüz

Adnan Gündüz

Diğer Haber

Sakura – Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi

110 yılı aşkın tarihiyle Japon devi Yanmar’ın Türkiye’deki tam iştiraki Yanmar Turkey, Alternatif Yaşam Derneği …