“ULUSLARARASI FRANSIZCA ÖĞRETMENLERİ GÜNÜ” KUTLANDI

Uluslararası Fransızca Öğretmenleri Federasyonu (FIPF) tarafından bu yıl ilk defa ilan edilen 28 Kasım Uluslararası Fransızca Öğretmenleri Günü İstanbul Fransız Sarayı’nda verilen bir davetle kutlandı.

Davete ev sahipliğini Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ve Institut Français Türkiye Genel Müdürü ve Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Jean-Jacques Victor yaparken MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı ile tüm Türkiye’den üniversitelerin Fransızca bölüm başkanları ile çok sayıda Fransızca öğretmeni katıldı.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter bugün tüm dünyada 900 bin Fransızca öğretmeninin 132 milyon öğrenciye Fransızca öğrettiğini ifade ederek öğretmenlerin bir yabancı dil ve iletişim aracı olarak görmekten ziyade Fransızca’yı kültürel çeşitliliğe, insanlığın ortak değerlerine ve evrensel özgürlüğe doğru yeni ufuklar açan bir dil olarak gördüklerini ve bu dile gönülden bağlı olduklarını ifade etti.

Institut Français Türkiye Genel Müdürü ve Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Jean-Jacques Victor yaptığı konuşmada Fransa Büyükelçiliği olarak üniversitelerin ilgili departmanlarında formasyonlar düzenlediklerini, her yaz 50 kadar öğretmene Fransa’da formasyon bursu verdiklerini ve ayrıca iki senede bir yaz okulu düzenlediklerini ve en son olarak da MEB ile yapılan protokol ile devlet okullarında görev yapan Fransızca öğretmenlerine Ankara ve Fransa’da formasyon verildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Fransa Büyükelçiliği arasında geçtiğimiz Mayıs ayında imzalanan bir protokolle MEB’e bağlı devlet okullarında görev yapan Fransızca öğretmenlerine yönelik bir meslek içi eğitim programı hazırlanmış ve geçtiğimiz yaz 25 Fransızca öğretmeni Ankara’da ve Fransa’nın Vichy kentinde meslektaşlarını eğitmek üzere formasyona katılmışlardı.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlü Doç Dr Adnan Boyacı, “2023 Vizyon Belgesi, vizyon belgesi olmasının yanı sıra stratejik amaçları ve eylemleriyle aslında eylem planı olma niteliği taşıyor. Arkasındaki takvim ile birlikte Türkiye’de dip dalgası yaratabilecek bir reform hareketi öğretmenlerimizle birlikte Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle hazırlanan bir belge. Bu belge doğrultusunda yabancı öğretmenlerin mesleki gelişimi bizim öncelikli hedefimiz arasında yer alıyor” dedi.

Geceye katılan konuklar arasında yapılacak çekiliş sonucu Institut Français tarafından iki kişiye Fransa’ya gidiş-dönüş uçak bileti hediye edilirken Türkiye’deki Fransızca öğretmenleri derneklerinden oluşan bir jüri ayrıca “en kurnaz öğretmeni”seçti.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Karne hediyesi başarıyı düşürebilir

2023 – 2024 eğitim öğretim yılı sonlanırken ebeveynler için “karne hediyesi” telaşı başladı. Kötü karneye …