ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı için ücretli öğretmenlik başvurularını e-Devlet üzerinden alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıldan itibaren ücretli öğretmenlik ön başvurularını e-Devlet üzerinden almaya başlamıştı. İlk olarak e-Devletten yapılan başvuruların ardından İl veya ilçe müdürlükleri tarafından gerekli görüldüğü durumda ayrıca online başvuru da yapmak gerekmektedir.2018-2019 eğitim-öğretim yılı için ücretli öğretmenlik başvuru yapmak isteyenlerin bulundukları ilde yer alan il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin internet sitelerindeki duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Ücretli öğretmenlik için gerekli belgeler!  

Diploma fotokopisi, varsa Formasyon fotokopisi, Kimlik fotokopisi, Adli Sicil Kaydı, varsa Diğer Sertifikalar, varsa KPSS sonuç belgesi istenmektedir. 2 yıllık önlisans mezunları ile üniversitelerin 3. ve 4. Sınıf öğrencileri öğrenim belgeleri ile ihtiyaç duyulan branş olduğu durumda başvuru yapabilmektedirler.

e-Devlet’ten ücretli öğretmenlik başvurusu adım adım nasıl yapılacaktır?  E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek için kişilerin e-devlete giriş şifrelerinin olması gerekir. Şifre alındıktan sonra doğrulama ekranı ile sisteme giriş yapılır. e-devlet üzerinden doğrulama mobil imza ile, e-imza ile ya da internet bankacılığı ile de yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden doğrulama yapıldıktan Milli Eğitim Bakanlığımızın hizmetlerinden Şekil 2’deki gibi Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçilir. Ücretli Öğretmenlik Başvurusu seçildikten sonra ücretli öğretmen adayının karşısına kişisel bilgilerle eğitim ve KPSS bilgileri ekranı çıkar.

Başvuru formunda e-devlet üzerinde kayıtlı telefon ve e-posta adresleri otomatik olarak gelecektir. Bu bilgiler adaya ulaşmak açısından önemli olduğu için güncel tutulmalıdır. Aday eğer okul öncesi branşına lise mezuniyeti ile başvurmak istiyorsa (Liselerin ilgili bölümünden mezun olmuşsa) ilgili seçeneği işaretleyerek mezuniyet bilgilerini dolduracaktır. Eğer formasyonu varsa da ilgili seçeneği işaretleyip mezuniyet bilgilerini dolduracaktır.Aday KPSS sınavına girmişse isterse bu bilgileri yine aynı şekilde seçecektir. Kaydet ve ilerle butonuna tıklandığında ise tercihlerin girildiği bir sonraki tercih ekranına geçilecektir.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Derslerimize aç girmeyelim

Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği, “Her dört çocuktan biri okula aç gidiyor” diyerek her öğrenciye ücretsiz bir …