TATİLDE İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİYORLAR

Bir ilkokulda ikinci sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleriyle birlikte ipek böceği yetiştiriciliği projesini başlattı. Okulda kullanılmayan bir sınıfta yürütülen proje kapsamında öğrenciler, yaz tatili olmasına rağmen iki günde bir giderek topladıkları dut yapraklarıyla böcekleri besliyor. Projeden elde edilecek gelirin okulun ihtiyaçlarında kullanılması planlanıyor.
Samsun’un Atakum ilçesindeki bir ilkokulda ikinci sınıf öğrencileri, öğretmenlerinin öncülüğünde başladıkları proje kapsamında yaz tatilinde de ipek böceklerinin bakımını yapmayı sürdürüyor. Kurupelit İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Seher Aygün, ildeki eğitim kurumlarının performansını ölçmeyi, eğitimin niteliğini artırmayı hedefleyen ‘Samsun Maarif Hareketi’ kapsamında ikinci sınıf öğrencileriyle ipek böceği yetiştirme projesi hazırladı. Kozabirlik Kooperatifi’nden aldığı 20 bin yumurta ile işe başlayan Aygün, okul binasında kullanılmayan bir sınıfta 24 öğrencisi ile ipek böceği yetiştirmeye başladı. İpek böceklerinin yumurtadan çıkmasının ardından çevrelerinden topladıkları dut yaprakları ile böcekleri besleyen Aygün ve öğrenciler, yaz tatilinde de ipek böceklerinin gelişimini takip etmeyi sürdürüyor.

Seher Aygün, projeyle öğrencilerin doğaya, hayvanlara ve üretime ilgi duymalarını amaçladıklarını, aynı zamanda sorumluluk sahibi olmalarını hedeflediklerini söyledi. Mayıs ayında başladıkları ipek böceği yetiştiriciliğinde sona yaklaştıklarını belirten Aygün, “Mayıs ayından beri böceklerin gelişimini öğrencilerimiz ile adım adım takip ediyoruz. Öğrencilerim çevrelerinden aileleri ile topladıkları dut yapraklarını getirerek ipek böceklerinin beslenmesini sağlıyor. İpek böceklerinin koza haline dönüşmesi henüz tamamlanmadı” dedi.

Üreten, doğayı ve hayvanları seven, çevresine duyarlı çocuklar yetiştirmek istediğini vurgulayan Aygün, okulların tatil olmasına rağmen bütün öğrencilerin sorumluluk alarak iki günde bir okula gittiklerini ve böceklerle yakından ilgilendiklerini anlattı. Öğrenciler kadar velilerinin de projeye sahip çıkmasının kendisini sevindirdiğine dile getiren Aygün, şöyle devam etti:
“Çocukların kişisel gelişimi için bu projeyi çok önemsiyorum. Çocuklar bu sayede hem hayvan korkularını üzerlerinden attı hem de hayvanlara karşı daha duyarlı olmaya başladı. Bir canlıyı büyütmenin ve her aşamasına tanıklık etmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Çocuklar ipek böceklerini elleriyle besliyor. 1,5 ay içinde koza örmeye başladılar. Kozabirlik kozaları alacak. Elde edeceğimiz kazançla da okulumuzun ihtiyaçlarını gideceğiz.”

Projenin gelecek yıl da devam etmesini isteyen öğrenciler, yaz tatilinde bile severek okullarına gittiklerini, kendileri için farklı bir deneyim olduğunu belirtti.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.