STEM EĞİTİMİNDE BÜYÜK ADIM: ÖRAV’DAN “STEM ÖNCÜLERİ PROJESİ”

ÖRAV 5 İLDE “STEM ÖNCÜLERİ” PROJESİNİ BAŞLATIYOR

 Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), ABD Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle müfredatı, 21. yüzyılın eğitim ihtiyaçları doğrultusunda zenginleştirecek yeni bir proje başlatıyor. “STEM Öncüleri” başlıklı proje ile Fen Bilimleri, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve İngilizce öğretmenlerine; üst düzey düşünme becerilerini disiplinler arası bir yaklaşım ile geliştirmek için çeşitli uygulamaların öğretilmesi hedefleniyor. Güncel literatüre uygun çalışma ve uygulama örnekleriyle çağın eğitim ihtiyaçlarına göre eğitim alacak öğretmenler, 1000 öğrencinin yaşamına dokunacak.

“STEM Öncüleri” projesinin 11 Aralık’ta düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Füsun Çürüksu, “ÖRAV olarak uzun süredir STEM alanındaki çalışmaları yakından takip ediyorduk. ‘STEM Öncüleri’ ile gerek eğitim sistemimize, gerek çocuklarımıza gerekse de eğitimcilerimize çok değerli katkıları olacağına inandığımız bir projeyi başlatıyoruz.  Bu proje sayesinde hem kıymetli bir eğitim içeriğini Türkiye’de de hayata geçiriyoruz hem de uluslararası iş birlikleriyle, kültür alışverişine ortam sağlıyoruz. Hedeflediğimiz 21. Yüzyıl öğretilerinin okullarımızda daha fazla yer alması için bu projeyi önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

İstanbul Amerikan Konsolosluğu Basın Ataşesi Melissa O’Shaughnessy ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ABD’nin Türkiye Temsilcilikleri, Türkiye’nin dört bir yanında neredeyse 40 şehirde STEM projelerini desteklemiştir. Türkiye’nin her köşesinden öğrencilerin başarılı olmaları için gereken ilave destek ve kaynakları sağlamak üzere ÖRAV gibi kuruluşlarla işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz.”

Türkiye’nin 5 Farklı İlinde Uygulanacak

Fen Bilimleri, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve İngilizce öğretmenlerine yönelik olarak hazırlanan proje kapsamında öncelikle Van, Sivas, Hatay, Uşak ve Zonguldak illerindeki ortaokullarda görev yapan öğretmenlere eğitici eğitimi verilecek. Her ilde bir okuldan, ilgili branşlardaki öğretmenlerden oluşan 5 kişilik gruplar halinde, 5 ilden toplamda 25 öğretmen eğitici eğitimine katılacak.

Eğitici eğitimini tamamlayıp sınıflarında uygulamalarla öğrendiklerini pekiştiren ve bu süreçte ÖRAV’dan mentörlük alacak öğretmenler, daha sonra ÖRAV’dan yetişkin eğitimciliği becerileri eğitimi alacak ve kendi illerinde başka öğretmenlere eğitim vererek programı yaygınlaştıracak. Proje sonunda 5 ilde açılacak ikişer grup eğitimle; 250 öğretmen 4 günlük STEM eğitimi almış, 25 öğretmen de bu konuda diğer öğretmenlere eğitim verecek bilgi ve becerilere ulaşmış olacak.

“STEM ÖNCÜLERİ” PROJESİ HAKKINDA

 • STEM Öncüleri, Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından, ABD Ankara Büyükelçiliği hibesiyle hayata geçirilen bir eğitim programıdır.
 • Proje; ortaokullarda görev yapan Fen Bilimleri, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Tasarım ve İngilizce öğretmenlerine yönelik olarak hazırlandı.
 • Proje ile eğitimcilere, 21. Yüzyılın gereksinimlerini karşılayacak, üst düzey düşünme becerilerinin disiplinler arası bir yaklaşım ile geliştirilmesi için çeşitli uygulamaların öğretilmesi hedefleniyor.
 • Proje Van, Sivas, Hatay, Uşak ve Zonguldak olmak üzere 5 pilot ilde başlatılacak.
 • Bu illerde ortaokullarda görev yapan öğretmenlere “STEM Öncüleri” projesi eğitici eğitimi verilecek.
 • Her ilde bir okuldan, ilgili branşlardaki öğretmenlerden oluşan 5 kişilik gruplar, 5 ilden toplamda 25 öğretmen eğitici eğitimine katılacak.
 • Eğitici Eğitimini, eğitim içeriğinin de tasarımcısı olan ve dünyanın farklı ülkelerine bu eğitimi taşıyan Dr. Diana Wehrell-Grabowski verecek.
 • 2 gün sürecek olan eğitici eğitimi, Ocak 2019’da İstanbul’da verilecek. Eğitim sonunda izleme değerlendirme raporu ile projenin etkileri paylaşılacak.
 • Eğitimi tamamlayan öğretmenler burada edindikleri bilgileri okullarındaki öğrencileriyle paylaşacak.
 • Uygulama esnasında öğretmelere ÖRAV uzman eğitimcileri tarafından mentörlük desteği de sunulacak.
 • İlerleyen dönemde programa katılan eğitimciler ÖRAV’dan yetişkin eğitimcisi becerileri eğitimi alacak ve kendi illerindeki başka öğretmenlere de eğitim vererek STEM Öncülerini yaygınlaştıracak.
 • 5 ilde açılacak ikişer grup eğitimle, 250 eğitimciye ulaşılması hedefleniyor.
 • Proje aynı zamanda uluslararası iş birlikleriyle, kültür alışverişine de ortam sağlıyor.

 

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …