SEVİMLİ KANATLAR PARKI

Aydın’daki Akbük Nurullah Kocabıyık İlkokulu’nun bahçesinde sülün, bıldırcın, kanarya gibi birçok kuş türüyle oluşturulan ‘Sevimli Kanatlar Parkı’ öğrencilerin ilgi odağı oldu. Çocukların çevre bilinci ve hayvan sevgisiyle eğitim görmesi amacıyla hayata geçirilen projede, okul bahçesinde farklı türlerden 30 kuş yer alıyor.
Aydın Didim’deki Akbük Nurullah Kocabıyık İlkokulu’nun yeni öğrencileri papağanlar, sülünler, bıldırcınlar, kanaryalar… Yöneticiler, öğrencilerin çevre bilinci ve hayvan sevgisiyle eğitim görmesi amacıyla okula ‘Sevimli Kanatlar Parkı’ kurdu. Bahçeye yerleştirilen büyük kafeslerin içerisinde yaklaşık 30 kuş var. Aralarında güvercin, muhabbet, keklik, rozella papağanı, kanarya gibi 19 kuş türü bulunuyor. Müdür İbrahim Karamanlıoğlu, projenin çıkış noktasını şöyle anlattı:

“Okulumuz butik bir okul görünümünde. Ağaçlarımız, çiçeklerimiz var. Çocuklarımıza mümkün mertebe doğa ve tabiat sevgisini aşılamak amacıyla çaba gösteriyoruz. Bir tık daha ilerledik. Çocuklara hayvan sevgisi nasıl verilebilir diye düşündük. Okula büyük bir akvaryum kurduk. Sonrasında bina içerisinde çeşitli kuşların olduğu bir köşe oluşturduk. Dışarıda da olsun, doğal hayatlarına daha yakın kafesler yapalım istedik. Çocuklar oyun parkını sürekli kullanıyor. Geldiklerinde onlar da görsün, faydalansın diye kafeslerimizi dışarıda yapmaya karar verdik. Kafesleri yıkılan sağlık ocağımızdan aldık. Yeniden tasarladık. Çocuklara ilginç gelecek sülünler, papağanlar bulduk. Mümkün olursa okula bir de tavus kuşu temin etmeyi planlıyoruz.”

KONTROLLERİ YAPILIYOR
Parkın açılmasında birçok kişinin katkısı olduğunu belirten Karamanlıoğlu, kuşları okula getirme aşamasıyla ilgili şunları söylüyor:

“Benim de evimde kendime ait bir bahçem var. Kuşların bir kısmını ben getirdim. Sonrasında Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne, İzmir Doğal Yaşam Parkı’na, Didim Belediyesi’ne ve bazı hayırseverlere durumu anlattık. Onlar istediğimiz hayvanları çeşitli çiftliklerden, Urla’dan, Menderes’ten temin edip getirdiler. Birçok kişi katkı sağladı. Kim aldıysa sülünlere onların isimlerini verdik. O da işin esprisi oldu. Didim’deki Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bir ricada bulunduk. ‘Biz bu hayvanları getirdik ama yanlış bir şey yapmayalım’ dedik. Onlar da gelip veterinerleriyle baktılar. Ara ara gelip kontrollerini de yapıyorlar.”

SÜLÜNLER ŞAŞIRTIYOR
Projeyle en çok da öğrenciler mutlu oldu. Müdür Karamanlıoğlu, okullar açıkken öğrencilerin kuşları görmeden derse girmediğini belirterek şöyle devam ediyor:

“Çocuklar da biz de mutlu olduk. Okullar açıkken çocuklar sınıftan önce ilk olarak kuşları görüyorlar. Sülünlerin birçoğu baharda renklerini aldı. Çocuklar her ziyaret ettiğinde onların renklendiğini gördükçe mutlu oldular. Güvencinler bahçede uçuyor, öğrenciler onlara yem veriyordu. Normal şartlarda doğal yaşam parkında görecekleri kanatlıları okul şartlarında, kendilerine ait olarak bulmaları onları da mutlu etti.”

HANGİ KUŞ TÜRLERİ VAR?
Okuldaki ‘Sevimli Kanatlar Parkı’nda bulunan kuş türleri ise şunlar:

Altın, sarı altın, kral ve gümüş sülün; rozella ve sevda papağanı; keklik; bıldırcın; Çin bıldırcını; muhabbet kuşu; gouldian, parrot ve tricolor parrot finch; güvercin; yıldız, çim, zebra ve lavanta ispinozu; kanarya.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Karne hediyesi başarıyı düşürebilir

2023 – 2024 eğitim öğretim yılı sonlanırken ebeveynler için “karne hediyesi” telaşı başladı. Kötü karneye …