BU SEFER KARNELER ÖĞRENCİLERDEN VELİLERE

Türkiye’de otomobil sporlarının esaslarını belirleyen tek resmi yönetici organ olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu(TOSFED)’in Kadınlar Komisyonu(TOSK) tarafından 2016 yılında hayata geçirilen “Velinin Karnesi Nasıl?” farkındalık projesi, trafik eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Birçok otomobil spor branşını çatısı altında toplayan TOSFED, hayata geçirdiği sosyal sorumuluk projeleri ile dikkat çekiyor. TOSFED Kadınlar Komisyonu(TOSK) tarafından 2016 yılından bu yana devam eden “Velinin Karnesi Nasıl?” farkındalık projesi, bu yıl yaklaşık 10 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyor. 7-11 yaş arası ilköğretim öğrencilerini hedef alan proje kapsamında öğrencilere, trafik ve yol güvenliğiyle ilgili temel bilgiler verilirken, aynı zamanda otomobil sporları ile de tanışma imkanı sunuluyor.

Öğrencilere göre velilerin yüzde 60’ı trafik kurallarına uymuyor
Proje kapsamında ailesi otomobil kullanan öğrencilere katılım formları dağıtılarak öğrencilerden velilerinin otomobil kullanırken kurallara uyup uymadıklarını önce gözlemlemeleri sonra da değerlendirmeleri isteniyor. “Velinin Karnesi Nasıl?” farkındalık projesi; ilköğretim çağındaki çocuklarda trafik bilinci yaratarak toplumu doğruya yönlendirme becerisinin gelişmesine katkı sağlarken bir yandan da otomobil sporlarına ilginin artmasını hedefliyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda 7-11 yaş arası ilköğretim öğrencilerinin katıldığı etkinlikler sonunda çocuklara karne dağıttıklarını, sonrasında da velilerinin trafik kurallarına uyup uymadıklarını değerlendirmelerini istediklerini anlatan TOSK Yönetim Kurulu Üyesi Nisa Bozkurt Ersoy; “Çocuklar gerçekten çok objektif. Farkındalık projemize başladıktan sonra “Çocuktan al haberi” dedikleri bu olsa gerek diye düşündük. Biz velilerini çok sevdiklerini düşünüp herkesin sorulara ‘kurallara uyuyor’ yanıtını vereceğini sandık ama hiç öyle olmadı. Geçen yıl yapılan proje değerlendirmesinde; velilerin yüzde 40’ının trafik kurullarına uyduğunu, yüzde 60’ının da uymadığını gördük.” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

MEKTEBİM KOLEJİ DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA

Mektebim Koleji Özbekistan’da kampüs açtı    Mektebim Koleji, Al-Farabi International School ile iş birliğine giderek …