PERA’DAN 7’DEN 77’YE ATÖLYELER

Pera Müzesi Öğrenme Programları, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Okullar Okulu temalı 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında okul gruplarına, çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve 60+ yaş gruplarına yönelik atölyeler düzenliyor. 04 Kasım’a kadar devam eden atölyelerde katılımcılar, Pera Müzesi’nde sergilenen sanatçıların işlerinden ve tasarımlarından ilham alıyor.

Pera Müzesi’nin 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında ev sahipliği yaptığı “Ölçekler Okulu” sergisi, sosyal, ekonomik ve entelektüel sınıflandırmaların, ölçümlerin, kurumsallaşmış norm, standart ve değerlerin değişkenliğini araştırıyor. Pera Öğrenme’nin sergiden ilhamla farklı yaş gruplarına yönelik tasarladığı atölyeler de ölçü birimlerini öngörülen kullanım şekillerinden çıkarıp, farklı alanlarda yeni ölçümleme modelleri tasarlamaya imkân sağlıyor. Bienal kapsamında 4 Kasım’a kadar devam eden atölye çalışmaları tüm katılımcılara ücretsiz sunuluyor.

Okul grupları, duygularını ölçmeyi öğreniyor!

Anaokul gruplarına özel Termometre: Sıcak, Soğuk! atölyesinde minik katılımcılar, farklı mevsimlerdeki hava sıcaklıkları ve sıcaklığın nasıl ölçüldüğü hakkında konuşuyor, ardından rengarenk şöniller ile sıcaklık ölçerlerini tasarlıyor.

Tasarımın Adımları: Dergi atölyesi ilkokul ve ortaokul düzeyindeki okul gruplarına hitap ediyor. Atölye kapsamında katılımcılar önce İsviçre’deki Sanat ve Tasarım Okulu ECAL’in eserinden yola çıkarak bir dergi tasarımını inceliyor, ardından kolaj tekniği ile kendi dergilerini tasarlıyor. Kap Kap İçinde Suratlar atölyesinde Studio Legrand Jäger’ın eserini inceleyen katılımcılar, keçeli kalem ve karton bardaklar kullanarak oynatılabilen yüzler tasarlıyor, duygularını kullanma sıklığına göre içine kum doldurarak hangi duygunun daha ağır geldiğini ölçüyor.

Lise gruplarına yönelik tasarlanan Belirsiz Ölçüler Sözlüğü atölyesi, sanatçılar Avşar Gürpınar ve Cansu Cürgen’in Muğlak Standartlar Enstitüsü projesinden ilham alıyor. Atölyede katılımcılar gruplara ayrılarak, günlük yaşamda ölçü birimleriyle ölçülemeyenlerden bir sözlük oluşturuyor. Duygu Haritaları atölyesi ise sanatçı Mark Hening’in iki bölümden oluşan yerleştirmenin incelenmesi ile başlıyor. Katılımcılar bu atölye ile bir duygudan başka bir duyguya geçerken nelerle karşılaşabileceğini düşünerek bir duygu haritası oluşturuyor.

+60 yaş ve Pera Engelsiz grupları kendi tasarımlarını oluşturuyor!

+60 yaş gurubuna yönelik hazırlanan Bir Çay Bardağı Ölçüsü başlıklı atölye, ülkelerin en çok tükettikleri içecekleri ve bu içecekler için tasarlanan bardakları düşünmeye davet ediyor. Bardakların ölçü birimi olarak birbirinden farklılıklarını tartışan katılımcılar, atölye kapsamında kendi çay bardaklarını tasarlıyor.

Pera Engelsiz grupları için tasarlanan, Bez Çanta Baskı Tasarımı Atölyesi ve Kilden Mimikler, 4.Tasarım Bienali kapsamında Pera Müzesi’nde devam eden Ölçekler Okulu sergi turu ile başlıyor.Bez Çanta Baskı Tasarımı Atölyesi’nde katılımcılar, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyonundaki eserler üzerine konuşuyor, sergiden seçtiği ağırlık ve ölçülerin figürleriyle bez çanta üzerine baskı yapıyor, bu formlardan oluşan desenlerle çantalarını tasarlıyor. Kilden Mimikler atölyesinde ise, sanatçı Studio Legrand Jäger’ın eserini inceliyor ve ardından atölyede duygularını yansıtan kilden suratlar tasarlıyor.

Çocuklar kendi ölçerlerini tasarlıyor!

4-6 yaş grubuna yönelik hazırlanan Askıdan Terazim atölyesinde çocuklar, sanatçı grubu Unfold’un videosundan ilhamla askı, ip ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleri kullanarak kendi terazilerini yaratırken, Hazine Haritası atölyesinde rubu tahtası, usturlap, harita ölçer gibi aletler hakkında bilgi edinerek, yön bulmalarına yardımcı olacak bir harita tasarlıyor. Ölç, Dene, Yanıl, Tart atölyesinde ise çeşitli objelerin, figürlerin, oyuncakların ağırlığını tartıyor, çift kefeli terazi kullanarak eşitlemeye yönelik deneyler yapıyor, eşit birimlerin görselini çiziyor ve oyun hamuruyla modelliyorlar.

7-12 yaş grubuna hitap eden Labirent Oyunu atölyesi, ölçme kavramını mercek altına alıyor. Katılımcılar bu atölyede, bir labirent şablonunu çiziyor, pipetlerini çizdiği labirent şablonuna uygun ölçülerde kesiyor ve kutuya yapıştırıyor. Gözüm Şehirde, Hayallerim Gökyüzünde atölyesi, Bienal kapsamında sanatçılar Thibault Brevet & Andrea Anner’ın EYESS yerleştirmesinden esinleniyor. Katılımcılar, kartonlardan Dünya’nın uydusu Ay’ın evrelerine göre bir gökyüzü modeli tasarlıyor ve yarattığı, göz mekanizmasıyla şehrin ve uzayın nasıl gözüktüğünü keşfediyor.

Gençler, dijital ölçümleme kavramlarını inceliyor!

13-17 yaş grubuna hitap eden Dijitalden Analoga: Merak Dolabım atölyesi, Sanatçı Mark Henning’in yerleştirmesinden yola çıkıyor. Atölyede katılımcı X-RAY, bitcoin, yüz tanıma cihazı, akıllı saat, güvenlik kameraları, gibi gündelik hayatın içindeki dijital ölçümleme kavramlarını farkına varıyor ve bunları oyun hamuruyla somutlaştırarak ölçü birimleri tasarlıyor. Duygu Termometresi atölyesi ise, huzurlu, hoşgörülü, motive, özgüvenli, esnek, yaratıcı ya da depresif gibi düşünsel ve sosyal-duygusal özelliklerin ölçülmesine odaklanıyor. Bu atölyede gençler, duygularını renklere göre ayırıyor ve ölçmek için bir termometre tasarlıyor, duygu termometrelerini poster haline dönüştürüyor.

+18 yaş grubuna özel sunulan Dönüm Noktaları Haritası atölyesi, “Masaları, duvarları, tabloları ölçtüğümüz gibi hayatımızı da ölçebilir miyiz? Ölçü birimimiz zaman olsa hangi anlar ve anılar birer başlangıç noktası olur?” sorularına yanıt arıyor. Katılımcılar hayatlarını, kendi ölçü birimlerini oluşturarak, fotoğraflar, simgeler, şekiller ve yazıyı kumaş üzerine dikişle işliyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HARİKA ÇOCUKLAR YASASIYLA GELECEĞİN SANATÇILARINA YATIRIM YAPILMALI

Sanat, insanlığın en eski ve en değerli ifade biçimlerinden biridir. Ancak bir sanatçının yetişmesi, bu …