OTİZMLİ GENÇ SPORCU BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

Otizmli Milli Yüzücümüz Cem 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Yarışları ve 2020 Paralimpik Olimpiyatlarında, Türkiye’yi temsil etmeyi hedefliyor.Ü

Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu mezunlarından Hikmet Cem Sezgin,erken tanı ve eğitimin, otizmli bir bireyin hayatında nasıl bir fark yaratabileceğinin en güzel örneklerinden biri olarak adından başarılarıyla söz ettiriyor. Aldığı eğitimle okuma-yazma, okuduğunu anlama, matematik becerileri, sosyal ve toplumsal uyum becerilerinde büyük ilerlemeler kaydeden ve bateri, piyano çalabilen bir sanatçı kişiliğe sahip olan Cem, sporcu kimliğiyle de başarıdan başarıya koşuyor. Dereceleri ile 2018 Avrupa Paralimpik Şampiyonasına katılmaya hak kazanan ve 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Yarışları, 2020 Paralimpik Olimpiyatlarına katılmayı hedefleyen Cem, madalyalarına yenisini eklemek için antrenmanlarını sürdürüyor.

2015 yılında performans antrenmanı yapmaya başlayan Cem, aynı yıl ilk kez katıldığı Türkiye Özel Sporcular Yüzme Şampiyonasında 200 metre serbest kategoride (2.45) derece başarısı elde etti.2016 yılında katıldığı Türkiye Özel Sporcular Yüzme Şampiyonasında kendi yaş grubunda 200 metre serbest kategorisinde Türkiye birinciliği (2.45), ardından katıldığı 2016 İnas Avrupa Yaz Oyunları yarışmasında 4 X 100 serbest bayrak yarışında Avrupa üçüncüsü oldu. 2017 yılında kelebek kategorisinde yarışlara katılmaya başlayan Cem, aynı yıl 200 metre serbest kategori (2.21) -100 metre kelebek kategori (1.13.52) ve 2018’de 200 metre serbest kategori (2.14) -100 metre kelebek kategori (1.10.38 ) dereceleriyle Türkiye Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası’nda iki yıl üst üste Türkiye birinciliği kazandı. 2018 yılında 2-4 Mart tarihlerinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenlenen Avrupa Paralimpik Şampiyonası ön elemesinde 100 metre kelebek kategorisinde 1.11.45’lük derecesini, aynı yıl Almanya’da düzenlenen IDM Berlin yarışmasında 1.10.14’a indiren milli yüzücümüz Cem, Türkiye kafilesinde kelebekte en iyi dereceyi elde ederek, İrlanda Dublin’de düzenlenen Avrupa Paralimpik Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti. İddialı olduğu kelebek kategorisinde derecesini Dublin’de 1.10 altına indirmeyi hedefleyen Cem’in sonraki rotası ise 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Yarışları ve 2020 Paralimpik Olimpiyatları.

Cem ve Cem gibi pek çok çocuk ve gencin başarı haberlerini gurur ve mutlulukla takip ettiklerini belirten Hikmet Cem Sezgin’in annesi, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin “Otizmle 21 yıl önce oğlum Hikmet Cem’in dünyaya gelmesiyle tanışmış, yaşadığım zorluklar sonrasında onun gibi olan pek çok otizmli çocuğa umut olmak, otizmli çocuklarımızın derecesi ne olursa olsun eğitimle ilerleyebileceklerine beraber tanık olmak için model okul kurmaya karar vermiştik. Bugün pek çok öğrencimizin, mezunumuzun başarı haberleri ile gururlandığımız günler yaşıyoruz. Bu başarıda emeği olan Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun değerli öğretmenlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Milli yüzümüz olan oğlum Hikmet Cem’e öncelikli olarak Dublin yarışlarında, sonrasındaysa hedeflediği 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Yarışlarında ve 2020 Paralimpik Olimpiyatlarında başarılar diliyorum. Bugüne kadar onu destekleyen Sayın Cenk UTKUOĞLU hocaya ve onu antrene eden kıymetli Cevahir GÜRLER’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ile yoğun, sürekli, özel eğitim!

Doğuştan gelen ve yaşamın ilk 3 yılında fark edilen gelişimsel farklılık olan otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.