‘Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri’ bölge birincisi Aynur Bayazit, dünyanın en iyi eğitimcileri arasına girdi

Cambridge University Press & Assessment (Cambridge) Uluslararası Eğitim grubu, Kırşehir’de Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu’nda görev yapan Aynur Bayazit’i dünya çapında ödüllendirdiği 9 bölge birincisi öğretmenden biri olarak seçti.

Cambridge Üniversitesi Yayınları tarafından bu yıl altıncı kez verilecek olan Cambridge Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri, dünyanın dört bir yanındaki öğretmenlerin mesleki başarılarını ve özverili çalışmalarını ödüllendiriyor. Yarışma öğretmenlerin, öğrencilerinin yaşamlarına yön vermede ve onları gerçek dünyaya hazırlamada oynadıkları önemli rolü vurguluyor. Yarışma kapsamında öğrenciler, veliler ve öğretmenler, halen görevde olan, öğrencilerinin eğitimine kendini adamış bir ilkokul ya da ortaokul öğretmenini başarılı bir çalışmasından dolayı aday gösteriyor.

Bu yıl yarışmaya Türkiye’den aday gösterilen Kırşehir Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu öğretmeni Aynur Bayazit, bölge birincisi olarak sınıfında kullanabileceği 500 £ değerinde kitap ve bir kupa ödülünün yanı sıra, bölge çapında düzenlenen ödül törenine katılarak önümüzdeki yıl boyunca hem kendisini hem de okullarını tanıtma olanağı elde edecek. Ayrıca Bayazit’in adı yeni yayımlanacak Cambridge Üniversitesi Yayınları’na ait ders kitaplarının ön yüzünde bulunan “Teşekkür” bölümünde yer alacak.

Aynur Bayazit, aday gösterildiği Cambridge Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri’ne ilişkin duygularını şöyle dile getirdi: “Bu ödüle layık görüldüğüm için son derece onur duyuyorum. Eğitimciler olarak okullardaki düşük okuryazarlık seviyelerine çözüm getirmeye yardımcı olmamız büyük önem taşıyor; böylece öğrenmeyi sevilen bir süreç haline getirebiliriz. Öğrenciler en iyi sonuçları birlikte çalışırken alırlar. Bu nedenle, iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak adına kültürler ve diller arasında bu iş birliğini teşvik etmemiz önemli. Öğrencilerimin öğrenimlerini zenginleştirme yolunda kültürel engelleri aşma konusunda kaydettikleri ilerlemeyle büyük gurur duyuyorum.”

Dünya çapında bir yarışma 

2024 yılında 141 farklı ülkeden 14.840 öğretmenin aday gösterildiği Cambridge Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri’ne bu yıl, geçtiğimiz yıla göre 1.000’den fazla aday gösterildi. Böylece 2023’ün aday sayısı rekoru egale edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Eğitim Genel Müdürü Rod Smith yaptığı açıklamada şunları söyledi: “UNESCO’nun kapsayıcı ve eşitlikçi kaliteli eğitime ilişkin Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA) 4’e ulaşabilmek için 2030 yılına kadar dünya çapında 44 milyon öğretmene ihtiyacımız var.  Bunu gerçekleştirmek için, Cambridge olarak, öğrenme sevgisini aşılayan, zorlu koşullarda bile özveriyle çalışan öğretmenleri ödüllendirmenin ve isimlerinin duyulmasını sağlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Öğrencilerini dünyaya hazırlamak, iklim değişikliği gibi zorlu eğitim konularını işlemek veya kültürel engelleri yıkmak için mücadele eden öğretmenlere teşekkür etmek amacıyla Cambridge Mesleğe Adanmış Öğretmenler Programı’nı hayata geçirdik. Bölge birincisi seçilen Aynur Bayazit öğretmenimizi muazzam başarılarından dolayı tebrik etmek isterim. Bu başarının Türkiye genelinde öğretmenlere ve öğrencilere ilham vereceğinden eminim.”

Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri 2024’ün kazananını 9 bölge birincisi arasından seçilecek. Bunun için oylama hala devam ediyor. 2024 Cambridge Mesleğe Adanmış Öğretmen Ödülleri’nin dünya birincisi için son oy verme tarihi 6 Mayıs 2024. Dünya Birincisi ise 29 Mayıs 2024 tarihinde açıklanacak.

 

Cambridge Hakkında 

Cambridge University Press, Cambridge Üniversitesi’nin bir bölümü olan Cambridge University Press & Assessment’ın bir birimidir. Uluslararası düzeyde kusursuz eğitim, öğrenim ve araştırma arayışı içerisinde bilgi yayarak Üniversite’nin misyonunu ileriye taşır. Akran denetimli geniş yayın listeleri; akademik araştırma ve mesleki gelişim konularının yanı sıra okul düzeyi eğitim ve İngilizce dil öğretimini kapsayan 50.000 başlık içermektedir. Bugünün küresel pazarında öncü bir konumda olan Cambridge University Press’in dünya genelinde 50’nin üzerinde ofisi bulunmakta ve ürünlerini dünyanın hemen her ülkesine ulaştırmaktadır.

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Yapay zekâ çağında üniversitelerin rolü ne olmalı?

-Yapay zekâ çağında eğitimin geleceği nasıl olmalı? Prof. Dr. Argun Karacabey: “Gelişmeleri ve teknolojileri eğitim …