LİSELİLERDEN, GİZLİ KAMERA ÇEKİMLERİNİ ENGELLEYECEK APARAT

Ulus Özel Musevi Lisesi genç girişimcilerinin kurduğu Blixed adlı şirket,  Türkiye Genç Başarı Eğitim Vakfı 3X Şirket Programı’nda finalist oldu. Blixed şirketini kuran gençler, telefon ve bilgisayarların gizli kamera çekimlerini engelleyecek bir aparat geliştirdi. Bu sıra dışı inovasyon ile finalist olarak Türkiye Ticaret Fuarı’na davet edilen gençler, ürünün satışından elde edecekleri geliri Tohum Otizm Vakfı’na bağışlayacaklar.

Blixed’i kuran gençler, telefon ve bilgisayarların gizli kamera çekimlerini engelleyecek aparatı geliştirme süreci hakkında şu bilgileri verdi:

“BİLİYOR MUSUNUZ; HEPİMİZ SÜREKLİ İZLENİYORUZ!”

“Ulus Özel Musevi Lisesi olarak son beş yıldır okulumuzun danışman öğretmenleri liderliğinde bu programa katılıyoruz. Senenin başında toplanıp şirketimizi kurduk ve görev dağılımlarımızı  yaptıktan sonra çok uzun bir süre ürünümüzün ne olacağı konusunda araştırmalar yaptık. Ortak fikrimiz hem inovatif hem de insanlığın işine yaracak bir ürün tasarlamaktı. Şirket çalışanlarımızdan birinin  “Biliyor musunuz hepimiz sürekli izleniyoruz hatta şu anda bile” demesiyle işe koyulduk. Ürünümüz telefon ve bilgisayarların gizli kamera çekimlerini engelleyecek bir aparat olacaktı. O günden sonra çalışmalarımız hızla devam etti. Üretim departmanımız öncülüğünde taslaklar, çizimler hazırlandı. 3D yazıcılarda denemeler yaptık. Pazarlama departmanımız ürünümüzü anlatan afişler hazırladı. Ürünümüzün kullanımını anlatan kısa bir film çektik. Ticaret Fuarı’nda jüri değerlendirmesi sonucunda, 50 İstanbul şirketi arasından finale kalan ilk 10 şirketten biri olduk. 12 Mayıs’ta da finalde Türkiye genelinde 30 şirket içinde yarışacağız. Önümüzdeki üç haftalık süreçte sponsor görüşmelerimiz son hız devam edecek. Hedefimiz, şirketimizin hisse senedi sahiplerine kar paylarını dağıttıktan sonra Tohum Otizm Vakfı’na bağışlamak istediğimiz hedef rakama ulaşmak.”

TÜRKİYE FİNALİ

Türkiye Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın liseli gençlerin “İş fikri geliştirme, iş planı hazırlama, şirket kurma, işletme ve tasfiye etme tecrübesini” deneyimlemesine olanak sağlayan “3X Programı”na bu yıl 351 genç  girişimci şirket katıldı. Seçilen 30 finalist şirket, Mayıs ayında gerçekleşecek 2018 Türkiye Finali’nde “En İyi Stant, En İyi Satış/Pazarlama, En Yaratıcı Ürün, En İyi Şirket Ödülleri” kategorilerinde yarışacak. Kazanan şirket, temmuz ayında “Avrupa Yılın Şirketi Yarışması”na katılmaya hak kazanacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

TEVİTÖL MEZUNLARINI GELECEĞE UĞURLUYOR

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezunlarını gerçekleştirdiği mezuniyet töreni ile …