LİSELERE İKİNCİ NAKİLDE SON GÜN

LGS ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında 13 Ağustos’ta başlayana liselere ikinci nakil dönemi bugün sona eriyor. Öğrenciler bugün saat 17.00’ye kadar e-Okul üzerinden nakil başvurularını yapabilir. Nakil tercihlerinin ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor. İkinci nakil sonuçları 19 Ağustos’ta açıklanacak.
Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında 13 Ağustos’ta başlayan, liselere ikinci nakil dönemi bugün saat 17.00’de sona eriyor. Adaylar, herhangi bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak e-Okul sistemi üzerinden nakil başvurusunda bulunabilir. Yerleştiği okulu değiştirmek isteyen ya da merkezi yerleştirme ve ilk nakil döneminde herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler nakil başvurusu yapabiliyor. İkinci nakil sonuçları 19 Ağustos’ta açıklanacak. İşte nakil tercihleriyle ilgili detaylar:

ORTAOKUL MÜDÜRLÜKLERİNE ONAYLATMAK ŞART
– 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açıköğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabiliyor.

– Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabiliyor. Yapılan tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor.

FARKLI OKUL TÜRÜ ZORUNLULUĞU YOK
– Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmuyor.

– İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanı’ndan okul tercih etme zorunluluğu yok. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanı’ndan seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabiliyor. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu yok.

TERCİH LİSTESİNİN ÇIKTISI ALINACAK
– Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacak.

– Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabiliyor.

– Tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacak.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ULUSLARARASI CARIBOU MATEMATİK YARIŞMASINDA ÜÇ TÜRK ÖĞRENCİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ PAYLAŞTI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARINDAN DÜNYA ÇAPINDA MATEMATİK BAŞARISI Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda TED Ankara …