LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI. SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? BU HABERİ KAÇIRMAYIN…

LGS2020 sonuçları açıklandı.

Açıklanan sonuçlara göre:

İlk nakil uygulaması  10-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. İlk nakil sonuçları 17 Ağustos’ta belli olacak.

İkinci nakil uygulaması ise 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sonuçlar ise 24 Ağustos’ta.

LGS2020 NAKİL SÜREÇLERİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

NAKİL UYGULAMASININ KURALLARI NEDİR?

LGS nakil uygulamasında okulların kontenjanları dolu görünse de tercih listenize alabileceksiniz. Çünkü o okullardan bazı öğrenciler başka bir okula gitmek için sizin gibi nakil uygulamasına başvurmuş olabilirler. Ya da her yıl olduğu gibi yine bazı öğrenciler nakil döneminde özel okula da geçebilirler.

KAÇ TERCİH OLACAK?

Her dönemde LGS ile alanlar için en fazla 3, yerel yerleştirme için en fazla 3, pansiyonlu okullar için 3 okul tercihi yapılacak.

YEREL TERCİH ZORUNLU MU?

Eğer yerleştiyseniz sınavla ya da yerel yerleştirme ile nakillerde zorunlu yerel tercih listesi yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca ilk yerleştirme tercihinde yerleşen öğrencilerin kayıt alanından okul ve farklı tür okul seçme zorunluluğu bulunmuyor.

YERLEŞEMEYEN İÇİN ZORUNLULUK SÜRÜYOR

Ancak ilk merkezi yerleştirmede tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler için yerel yerleştirme zorunluluğu sürecek. Bu öğrenciler ilk 2 okulu kendi kayıt alanından seçmek zorunda. En fazla yine 3 okul seçebilecekler. Aynı okul türünden ise en fazla iki okul seçebilirler.

OKUL HAKKINDAN VAZGEÇİYOR

Eğer ilk yerleştirmede yerleştiniz ve nakil uygulamasına katılıp, yeni bir okula yerleşirseniz önceki yerleştiğiniz okul hakkınızdan vazgeçmiş olacaksınız. Kaydınız otomatik olarak yeni yerleştiğiniz okula geçecek.

NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

LGS nakil uygulaması için başvuru işlemleri, herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecek.

NAKİL UYGULAMASINDA DA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİ NE OLACAK?

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek. Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler liseye kaydedilecek. Açık lise istemiyorsanız ya imam hatip ya da meslek liselere, ekonomik gücünüz yetiyorsa özel okulu seçeceksiniz.

ÖZEL OKULLARDA DA KAYITLAR AÇILACAK

LGS tercih döneminin son bulduğu tarih olan 29 Temmuz özel okullarda da kayıtların sona erdiği dönem oldu. Nakil uygulamasının başlamasıyla birlikte aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel okullarda da boş kontenjanlara tekrar kayıt işlemleri başlayacak. Bu süreçte özel okula kayıtlı olan öğrenciler de LGS nakil uygulamasına başvurabileceği için boş kontenjan da oluşabilir. Bu okulları düşünen velilerin ise sürekli okulların internet sayfalarını takip etmeleri gerekiyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Sakura – Gelecek Çiçek Açsın Projesi İlk Mezunlarını Verdi

110 yılı aşkın tarihiyle Japon devi Yanmar’ın Türkiye’deki tam iştiraki Yanmar Turkey, Alternatif Yaşam Derneği …