İŞTE SONUÇLARIN AÇIKLANACAĞI TARİH

YKS sonuçları, üniversite sınavına giren binlerce adayın merakla araştırdığı konu olmaya başladı. Sınavın tamamlanmasının üzerinden haftalar geçmesiyle birlikte YKS sonuçları için ÖSYM’nin yapacağı açıklamaya kilitlenen adaylar, konuyla ilgili sorgulamalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Peki ÖSYM, YKS üniversite sınav sonuçları bilgisini ne zaman adaylarla paylaşacak? İşte, o süreç hakkında bazı bilgiler.
Üniversite sınavı sonuçları için adayların araştırması devam ediyor. YKS’ye girdikten sonra internet üzerinden tarih konusunda sorgulamalarına başlayan binlerce öğrenci, işaretledikleri soruların neticesinde kaç puan aldıklarını öğrenmek istiyor. Peki, YKS üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı süreç hakkında ÖSYM’nin yaptığı resmi açıklamalar…

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) her sene sınav ve sonuç açıklama takviminde yer alan tarihler, bu yıl da adaylarla paylaşıldı. Yabancı dil sınavı dahil olmak üzere toplam üç oturumda gerçekleşen YKS’nin sonuçları, ÖSYM’nin takviminde yer alan bilgilere göre 31 Temmuz Salı günü açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının hemen ardından tercih dönemi için süreç başlamış olacak. Tercihler, 7-14 Ağustos tarihlerinde yine Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden alınacak. Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercih işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin dökümünün alınması gerekiyor.

TERCİH YAPABİLMEK İÇİN EN EZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?
Tercih yapabilmek için YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekiyor. Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek içinse TYT puanının en az 150 ve üzeri olması lazım.

GEÇEN YIL BİR PROGRAMA YERLEŞENLERİN PUANLARI DÜŞECEK
Geçen yıl ÖSYS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt yaptıran adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarına (OBP) ilişkin katsayıları yarıya düşürülüyor. 2017-ÖSYS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt yaptıran adaylar, 2018-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülüyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Okanlı mucitlerden 215 proje

Öğrencilerin bilimsel çalışmalara olan ilgisini artırmayı amaçlayan, problem çözme yeteneklerini geliştiren, bilimin eğlenceli yanını da …